Home WiadomościZe Świata Kobieta będzie koordynowała pracę jezuitów

Kobieta będzie koordynowała pracę jezuitów

Redakcja

Pani Saoirse Fox (na zdjęciu) zajmująca się z ramienia Prowincjała irlandzkich jezuitów ochroną dzieci i młodzieży, będzie koordynowała zbieranie informacji na temat sytuacji ochrony dzieci i młodzieży we wszystkich jezuickich prowincjach w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Jej zadaniem będzie oszacowanie, jakiego wsparcia potrzebują poszczególne prowincje zakonne w rozwijaniu swoich własnych struktur mających na celu ochronę dzieci i młodzieży. Wolą ojca Generała jest to, by każdy region i każda prowincja Towarzystwa Jezusowego posiadały w tym względzie wysokie standardy, solidne struktury ochrony i dobrze wypracowane procedury radzenia sobie z przypadkami nadużyć. Pani Fox, która jest psychologiem i psychoterapeutką, ma w tym pomóc. Od wielu lat zajmuje się ochroną dzieci w różnych organizacjach kościelnych. Teraz będzie wspierała jezuitów w doskonaleniu istniejących struktur oraz pomoże w stworzeniu sieci wymiany doświadczeń i w usprawnieniu korzystania ze wspólnych zasobów.

W Polsce jezuici posiadają dwóch delegatów Prowincjałów ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. W Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego jest nim o. Wojciech Żmudziński SJ, a w Prowincji Polski Południowej o. Jakub Kołacz SJ. Bezpośredni kontakt do nich można znaleźć na stronie Ochrona Dzieci. Należy z niego korzystać w każdej sytuacji podejrzenia, że została dziecku wyrządzona krzywda i sprawcą był zakonnik lub osoba z zakonem współpracująca. Na tej samej stronie znajduje się także obecny dokument dotyczący przestrzeganych standardów w obu polskich prowincjach.

Jezuickie szkoły w sposób szczególny dbają o zapewnienie uczniom bezpieczeństwa nie rezygnując jednocześnie ze starań o stworzenie klimatu wspólnoty ludzi sobie bliskich. Każda ze szkół posiada przejrzyste zasady zapobiegania wszelkim nadużyciom w relacjach oraz program profilaktyczny i duszpasterski.

Osoby zainteresowane doskonaleniem swojej wiedzy, wrażliwości i umiejętności w zakresie ochrony dzieci i młodzieży zachęcamy do skorzystania z oferty Centrum Ochrony Dziecka. Jego dyrektorem jest koordynator ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski – o. Adam Żak SJ.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda