Home WiadomościZe Świata Kolumbia: zakonnica zaśpiewa dla papieża w rytmie rapu

Kolumbia: zakonnica zaśpiewa dla papieża w rytmie rapu

Redakcja

Podczas wizyty w Kolumbii, w czwartek w Bogocie dla papieża zaśpiewa dla papieża Franciszka zakonnica.

28-letnia siostra Maria Valentina de los Angeles wykona utwór “Demos el primer paso” (Róbmy pierwszy krok) z towarzyszeniem 20 kolumbijskich muzyków.

Ten oficjalny hymn towarzyszący papieskiej pielgrzymce zawiera elementy rapu, rodzimej muzyki kolumbijskiej “vallenato”, pieśni kościelnych i muzyki tanecznej.

Swój występ przed papieżem s. Maria Valentina zawdzięcza telewizyjnemu konkursowi piosenki w ubiegłym roku. Od tego czasu “sor Cristina” stała się gwiazdą w kraju i za granicą. Jak podkreśla w wielu wywiadach celem jej życia jest “być dobrą zakonnicą i zajmować się muzyką, przy czym słuchacze mają podziwiać nie jej głos ale kochać Jezusa”. Ceni sobie wszystkie gatunki muzyki byleby zawierały “piękne i głębokie treści”, a zwłaszcza rap. “Rap głęboko tkwi w głowie. Jeśli porusza głębokie prawdy, wcielenie Chrystusa, jest tym bardziej uderzający” – mówi siostra Maria Valentina.

Postanowiła w wieku 17 lat zostać zakonnicą, w rok po ciężkiej chorobie wątroby, po której, w niewytłumaczalny dla medycyny sposób, została uleczona, co przypisała Bożej interwencji. Jej miłość do muzyki, wcześniej grała na gitarze w rockowym zespole, nie pozwoliła jej zrezygnować z jej uprawiania w zakonie. W swoim, założonym w 2004 r. zgromadzeniu Comunicadoras Eucaristicas del Padre Celestial (Eucharystycznych Pośredniczek Niebiańskiego Ojca) gra na gitarze i ukulele, nosi niebiesko-biały habit i sportowe obuwie.

Muzyka i ewangelizacja poprzez media społecznościowe są integralną częścią misji zgromadzenia. S. Maria Valentina wraz z siostrami założyła zespół i mają własny kanał na YouTube. Śpiewy w rytmie tańca, takie jak choćby “Yo le canto”, znalazły szybko uznanie widzów i słuchaczy na całym świecie, o czym świadczą sześciocyfrowe liczby wejść na ich strony. Większość komentarzy medialnych na ich temat sprowadza się do opinii: “Najbardziej radosne zakonnice na świecie”.

“Comunicadoras” nie są jedynym tego typu fenomenem w Ameryce Łacińskiej. Peruwiański rockowy zespół “Siervas”, również złożony z samych sióstr zakonnych ze zgromadzenia Siervas del Plan de Dios (Służebnic Planu Bożego) wydał już cztery albumy. Jego klipy wideo cieszą się milionami wejść. Siostry grały dla papieża Franciszka w ubiegłym roku, w czasie jego wizyty w meksykańskim mieście Ciudad Juarez.

KAI/sz

Więcej na: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda