Home WiadomościZe Świata Kombonianin patronem synodu dla Amazonii

Kombonianin patronem synodu dla Amazonii

Redakcja

Ponad 200 brazylijskich biskupów zgromadzonych na ostatnim zebraniu plenarnym konferencji episkopatu Brazylii, napisało list do papieża Franciszka z prośbą o jak najszybsze uznanie męczeństwa o. Ezechiela Ramina. – Lud Boży uznaje o. Ezechiela za jednego z patronów Synodu dla Amazonii ponieważ jego życiowe zaangażowanie nadal inspiruje nowe drogi dla Kościoła – powiedział ojciec Dario Bossi.

Ezechiele Ramin urodził się 9 lutego 1953 roku, w Padwie, we Włoszech. Lele- jak go nazywano, miał sześciu braci. Wiara w rodzinie Ramin była przeżywana bardzo konkretnie, z przekonaniem. Jeden z jego przyjaciół wspomina, że zawsze go interesowały problemy ludzi, szczególnie tych najbiedniejszych i nie znających Ewangelii.

W lipcu 1984 roku już jako młody kapłan, ojciec Ezechiele Ramin dotarł do Cacoal (Brazylia) w stanie Rondonia. Od razu podjął pracę wśród Indian Surui, których sytuacja wówczas była bardzo trudna. Dwanaście milionów rodzin w Brazylii nie miały wówczas kawałka ziemi aby wyżywić własne dzieci. „Chcę iść i domagać się sprawiedliwości razem z wami. Wiem, że ten wybór może mnie kosztować życie, pomimo tego akceptuję wszystkie konsekwencje, choćby więzienie, tortury a nawet przelanie krwi”– powiedział w swojej pierwszej homilii, zaraz po przyjeździe do Cacoal.

Młody misjonarz zaraz też stał się celem bogatych i wpływowych farmerów. 24 lipca 1985 roku pojechał do jednej ze wspólnot, gdzie przekonywał chłopów aby powstrzymali się od użycia broni i namawiał ich, by poczekali na legalny przydział ziemi. Tego dnia, podczas drogi powrotnej, ojciec Ezechiele został zastrzelony przez płatnych morderców. Mając zaledwie trzydzieści dwa lata zaświadczył swoim życiem, że warto walczyć o sprawiedliwość i wolność, owoc miłości i wiary w Pana, który wymaga ciągłego daru z siebie, aż do przelania krwi.

Kilka dni po tym tragicznym wydarzeniu, papież Jan Paweł II nazwał ojca Ezechiela Męczennikiem miłości.

W marcu 2016 roku, w Padwie, rozpoczęła się diecezjalna faza procesu beatyfikacji ojca Ezechiele.

Synod Panamazoński przewidziany jest od 6 do 27 października. Hierarchowie będą prowadzić obrady na temat: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej”.

Za: kombonianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda