Home WiadomościZe Świata Komisja historyków zajmie się zbadaniem procesu beatyfikacyjnego ks. Kentenicha

Komisja historyków zajmie się zbadaniem procesu beatyfikacyjnego ks. Kentenicha

Redakcja

Przełożony generalny Ruchu Szensztackiego, o. Juan Pablo Catoggio wyraził zadowolenie z decyzji biskupa Trewiru, Stephana Ackermanna o powołaniu komisji historyków do zbadania procesu beatyfikacyjnego swego założyciela, o. Josefa Kentenicha.

Decyzja, ogłoszona 7 lipca, jest następstwem niedawnych oskarżeń o manipulację, nadużycia władzy i przemoc seksualną wobec kobiet opublikowanych przez historyczkę Kościoła Alexandrę von Teuffenbach, byłą profesor teologii i historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz Ateneum Regina Apostolorum.

10 lutego 1975 r. w diecezji trewirskiej został otwarty proces beatyfikacyjny o. Josefa Kentenicha i nie został jeszcze zakończony na szczeblu diecezjalnym. Zadaniem komisji będzie przede wszystkim zebranie wszystkich dostępnych obecnie dokumentów znajdujących się w Archiwum Watykańskim, które w jakiś sposób odnoszą się do tego procesu beatyfikacyjnego, oraz ocena ich znaczenia”. Ponadto ma ona powiązać nowo odnalezione materiały z tym, co zostało już zebrane i ocenione z innych archiwów przez poprzednią komisję. Ma też ona – wraz z wynikami pracy poprzedniej komisji – sporządzić raport, w którym wypowie się także na temat osobowości i duchowości o. Josefa Kentenicha.

Reagując na to oświadczenie, o. Catoggio wydał 8 lipca oświadczenie skierowane do „drogiej Rodziny Szensztackiej na całym świecie”, w którym wyraził zadowolenie z decyzji biskupa, ponieważ w ten sposób wyjaśnione zostaną kwestie dotyczące osoby i działań o. Kentenicha”. „Ważne jest dla nas, aby odpowiednie teksty naszego Założyciela lub poszczególne dokumenty historyczne mogły być zrozumiałe w ich kontekście” – zaznaczył. Obiecał ponadto podjęcie niezbędnych kroków ze swej strony, by zbadać materiały archiwalne, które są obecnie dostępne”.

„Jesteśmy przekonani, że ten proces wyjaśniania na różnych poziomach wydobędzie na światło dzienne prawdę, a tym samym pozwoli na bardziej obiektywne i kompleksowe zrozumienie osoby, sposobu działania i charyzmatu Ojca Kentenicha”, podsumował przełożony generalny Ruchu Szensztackiego.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda