Home WiadomościZe Świata Komitet Rodziny Franciszkańskiej

Komitet Rodziny Franciszkańskiej

Redakcja

Drogie siostry i drodzy bracia z rodziny franciszkańskiej, niech Pan obdarzy was pokojem!

Z początkiem przyszłego roku wejdziemy w obchody franciszkańskiego osiemsetlecia, które będą trwały właśnie od 2023 r., a więc od upamiętnienia zaaprobowania Reguły zatwierdzonej i uroczystości Bożego Narodzenia w Greccio, poprzez 2024 r. (wspomnienie stygmatów) i 2025 r. (powstanie Pieśni słonecznej), zaś zakończą się w 2026 r., w osiemsetlecie transitus, przejścia św. Franciszka z ziemi do nieba.

Wraz z rozpoczęciem obchodów osiemsetlecia rodzina franciszkańska otworzy swoją stronę internetową, na której znajdą się wiadomości i kronika wydarzeń związanych z jubileuszem, jak również materiały studyjne i inne przydatne pomoce w różnych językach. Jest czymś pięknym i znaczącym, że z tej okazji, obok już istniejących stron internetowych naszych różnych rzeczywistości, zostanie uruchomiona wspólna strona internetowa dla całej rodziny franciszkańskiej. Z początkiem nowego roku będzie można ją znaleźć pod następującym adresem: www.centenarifrancescani.org

Na początku każdego roku, od 2022 do 2026 r., będzie miała miejsce wspólna celebracja sześciu ministrów generalnych rodziny franciszkańskiej: w przyszłym roku odbędzie się ona 7 stycznia o godz. 11 w Greccio. Zapraszamy do obejrzenia tej uroczystości, która będzie transmitowana na żywo na nowej stronie, a później będzie także dostępna na wideo.

„Obchody rocznic stanowią niewątpliwie dobrą okazję, by uwidocznić rodzinę franciszkańską w swej całości. Byłoby bardzo wskazane, aby wszystkie działania i inicjatywy na poziomie krajowym i/lub regionalnym były koordynowane przez komisję reprezentującą całą rodzinę franciszkańską. Ad intra i ad extra: Rocznice nie są obchodzone jedynie po to, aby wywrzeć pozytywny wpływ na całą rodzinę franciszkańską. Niezbędne jest posługiwanie się wyobraźnią i kreatywnością, aby oddziaływały one również na pozakościelne środowiska społeczne i kulturowe” (Franciszkańskie osiemsetlecie, Wytyczne, s. 2).

A zatem zachęcamy was, aby pośród rozmaitych rzeczywistości franciszkańskich w waszym kraju, regionie czy miejscowości, ustalić czas (może to być tydzień, kilka dni lub specjalny dzień), w którym zostanie zorganizowana jakaś wspólna uroczystość, podjęta jakaś działalność czy inicjatywa z udziałem różnych członków rodziny franciszkańskiej. W ten sposób będziemy mogli spotkać się i umocnić we wspólnym charyzmacie franciszkańskim, a jednocześnie zaofiarować piękny znak proroczy Kościołowi i społeczności świeckiej w różnych krajach.

Osiemsetlecie franciszkańskie niebawem się zaczyna: niech będzie ono dla nas wszystkich okazją do ponownego odkrycia radości życia charyzmatem, który pozostawił nam „nasz” brat św. Franciszek!

Pozdrawiamy po bratersku
Komitet Rodziny Franciszkańskiej na obchody franciszkańskiego osiemsetlecia 

NB. Przypominamy o dwóch pomocach adresowanych do całej rodziny franciszkańskiej:

– Wytyczne 2023-2026

– Główne założenia tematyczne na obchody jubileuszu

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda