Home WiadomościZe Świata Koncert Noworoczny w Chianciano Terme

Koncert Noworoczny w Chianciano Terme

Redakcja

Pierwszy dzień nowego roku w kościele franciszkanów w Chianciano Terme, nie licząc zwyczajowych obowiązków, upłynął pod znakiem muzyki orkiestrowej. Władze miasta bowiem, we współpracy z kustoszem Sanktuarium świętego Antoniego z Padwy, ojcem Faustynem Sławińskim OFM, zorganizowały noworoczny koncert akordeonowy pod wdzięcznym tytułem „Gran Concerto di Capodanno”. Chianciańska świątynia zatem na jeden wieczór stała się centrum kulturalnym, nie tylko w sensie lokalnym czy nawet diecezjalnym, ale właściwie dla całego regionu Toskanii.

Koncert, pod batutą maestro Roberto Fuccelli, dała orkiestra „Fucelli Fisarmony” z Perugii. Dominującej w zespole grze na akordeonie towarzyszyły epizodycznie także inne instrumenty: perkusja, gitara akustyczna oraz keyboard. Jeden z utworów został wykonany z udziałem bandoneonu, który ze względów wizualnych można łatwo pomylić z akordeonem lub jego odmianą, tymczasem jest to instrument z grupy idiofonów dętych klawiszowych, rodzaj harmonii ręcznej w typie concertiny. Poza samą muzyką można było również usłyszeć partie wokalne, wykonane przez specjalnie przygotowaną do tego solistkę. Występ perugińskich artystów zakończył się owacjami na stojąco, natomiast jego zupełnie ostatni akcent miał wymiar ściśle patriotyczny, jako że odśpiewano, nie tylko z udziałem muzyków, ale w zasadzie przy partycypacji całego spektatorium, wzniosłej pieśni „Fratelli d’Italia” znanej również jako „Il Canto degli Italiani”, czyli hymnu narodowego Włoch.

Tekst i zdjęcia: Kacper Grys OFM

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda