Home WiadomościZe Świata Konferencja prasowa Franciszka w czasie lotu z Ziemi Świętej do Rzymu

Konferencja prasowa Franciszka w czasie lotu z Ziemi Świętej do Rzymu

Redakcja

Prawdziwą jedność osiąga się na drodze. A to oznacza wspólną pracę, wspólną modlitwę i pomaganie sobie nawzajem. Ustalenie wspólnej dla wszystkich chrześcijan daty Wielkanocy jest jednym z pierwszych wyzwań w budowaniu tej prawdziwej jedności. Papież mówił o tym w drodze powrotnej z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Choć w jej trakcie mocno wybrzmiał także aspekt polityczny, Franciszek wskazał, że kulminacyjnym punktem tej podróży było spotkanie ekumeniczne w Bazylice Grobu Bożego.

Na trwającej ponad godzinę konferencji prasowej Ojciec Święty zapowiedział m.in. swą pielgrzymkę do Sri Lanki i na Filipiny oraz Mszę, którą odprawi w Watykanie dla ofiar pedofilii. W tym kontekście mówił też o zasadzie zerowej tolerancji dla pedofilów w Kościele. „Kapłan, który dopuszcza się nadużycia, zdradza ciało Pana. Ksiądz ma prowadzić chłopca czy dziewczynkę do świętości. Dziecko mu ufa. A zamiast prowadzić do świętości, on je wykorzystuje. To bardzo poważne. To jak odprawić «czarną mszę»! Zamiast prowadzić do świętości, prowadzi je do problemu, który będzie trwał całe życie” – mówił Franciszek.

Franciszek sprecyzował, że spotkanie z przywódcami Palestyny i Izraela, dla którego otworzył drzwi swego domu w Watykanie, nie ma być kolejnym szczytem pokojowym, ale będzie miało charakter modlitewny. „Zbierzemy się na modlitwie, potem każdy wróci do domu. Będzie rabin, będzie przedstawiciel islamu, będę ja” – powiedział Papież. Pytany o kwestię Jerozolimy, Franciszek przypomniał stanowisko Kościoła katolickiego, zgodnie z którym powinna być ona miastem pokoju dla trzech wielkich religii. „Konkretne środki na rzecz pokoju należy wynegocjować. Może na przykład zdecyduje się, że jedna część stanie się stolicą jednego państwa, a inna część – drugiego” – powiedział.

Najszerzej Franciszek odniósł się do pytania o październikowy Synod Biskupów poświęcony rodzinie. Nie krył swej dezaprobaty dla sprowadzenia całej dyskusji przed tym wydarzeniem do sprawy komunii dla osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach. Podkreślił, że problemy rodziny są znacznie większe i poważniejsze.

„Synod będzie o rodzinie. O jej problemach, o bogactwie rodziny, o aktualnej kondycji rodzin. Wprowadzenie wygłoszone przez kard. Kaspera miało pięć rozdziałów. Cztery z nich mówiły o tym, co w rodzinie jest dobre, oraz o podstawach teologicznych. Rozdział piąty poświęcony był kwestii duszpasterskiego podejścia do separacji oraz nieważności małżeństwa. Mieści się w tym także kwestia Komunii św. dla rozwiedzionych żyjących w drugim, niesakramentalnym małżeństwie. Bardzo mi się nie podoba, że wielu ludzi, także księży, powiedziało: «To jest Synod po to, by dać Komunię rozwodnikom». Wszystko zostało sprowadzone do kazuistyki, a problem jest o wiele szerszy. Dziś, wszyscy o tym doskonale wiemy, rodzina przeżywa kryzys i jest to kryzys światowy” – powiedział Papież.

Franciszek przypomniał również, że jego poprzednik Benedykt XVI trzykrotnie apelował o przestudiowanie procedur stwierdzenia nieważności małżeństwa, w tym o przeanalizowanie wiary, z jaką dana osoba przystępuje do sakramentu małżeństwa. Domagał się ponadto wyjaśnienia, że osoby rozwiedzione nie są ekskomunikowane, chociaż niejednokrotnie tak się je traktuje.

Dziennikarze pytali też Franciszka o możliwość jego ewentualnej rezygnacji. „Zrobię to, co Pan mi powie, żebym zrobił” – odpowiedział Ojciec Święty, dodając, że trzeba na modlitwie szukać woli Bożej. „Benedykt XVI nie miał już sił i uczciwie, jako człowiek wiary i pokorny, podjął taką decyzję. Sześćdziesiąt lat temu nie było biskupów emerytów. Co się stanie z papieżami emerytami? Musimy patrzeć na Benedykta XVI jak na instytucję; otworzył drzwi dla papieży emerytów. Drzwi są otwarte, ale tylko Bóg wie, czy będą inni, czy nie” – mówił Ojciec Święty wskazując, że „Biskup Rzymu, który czuje, że opada z sił, powinien stawiać sobie te same pytania, co Benedykt XVI”.

bz/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda