Home WiadomościZe Świata Konsekracja franciszkańskiej świątyni w Pariacoto

Konsekracja franciszkańskiej świątyni w Pariacoto

Redakcja

Wzruszenie aż do łez rzeszy zgromadzonych wiernych, klimat święta i świadomość wagi wydarzenia towarzyszyły uroczystości konsekracji franciszkańskiej świątyni w Pariacoto w Peru.

30 listopada 2019 r., po 30 latach istnienia polskiej i franciszkańskiej misji w tym górskim rejonie Andów, biskup Chimbote, mons. Ángel Francisco Simón Piorno dokonał uroczystej konsekracji kościoła parafii Señor de Mayo w Pariacoto.

„Dzień dzisiejszy jest dniem wielkiej radości dla wspólnoty Pariacoto. Pomimo że ta świątynia od wielu lat jest miejscem kultu mieszkańców Pariacoto, w ostatnich latach miało miejsce tak wiele prac rozbudowy, że uznaliśmy za słuszne dokonać jej konsekracji, poświęcenia ołtarza, a jednocześnie, w pewnym sensie, dokonać także poświęcenia kaplicy męczenników, która ma być, począwszy od dnia dzisiejszego, miejscem pielgrzymek dla wszystkich wiernych naszej diecezji, a także całego Peru” – stwierdził ordynariusz Chimbote, wprowadzając zgromadzonych w kontekst historycznego dla Pariacoto i misji franciszkańskiej wydarzenia.

„Przede wszystkim dziękuję ojcom franciszkanom za całą pracę wykonywaną w naszej diecezji, za wkład męczenników, których krew zrosiła nie tylko tę ziemię, ale całe terytorium Chimbote” – powiedział mons. Ángel Francisco Simón Piorno.

„Wierzę, że mamy dług wobec Boga naszego Pana, który uczynił nam ten dar, że charyzmat męczeństwa jest bardzo obecny tutaj wśród nas” – wyznał biskup Chimbote.

Zwracając się do licznie zgromadzonych wiernych Pariacoto, mons. Ángel Francisco Simón Piorno podkreślił: „jesteście tutaj naprawdę uprzywilejowani, ponieważ mieliście kapłanów nacechowanych nadzwyczajnym darem miłości. Dlatego zdecydowałem powierzyć franciszkanom konwentualnym tę parafię na własność, nie tylko ten kościół i kaplicę męczenników, ale także wspaniały klasztor, który budują tutaj z tyłu. Ponieważ oni to robią, wierzę że jest słuszne uznanie tego gestu hojności ze strony Zakonu, i jednocześnie związanie na zawsze obecności franciszkańskiej z ludem Pariacoto” – wyznał ordynariusz Chimbote.

„Męczennicy zostali zamordowani, ponieważ byli kapłanami którzy troszczyli się o swój lud w tamtym czasie biedy, której doświadczył naród peruwiański. Zajmowali się dystrybucją żywności i dlatego zostali wyeliminowani, ponieważ opóźniali rewolucję” – przypomniał kaznodzieja.

„To, co wydawało się tragedią, przemieniło się w powód chwały dla kościoła Chimbote i w sposób specjalny dla ludu Pariacoto. Dlatego macie tutaj kapłanów, którzy troszczą się nie tylko o kondycję duchową, ale także o dobrobyt materialny wszystkich synów tego ludu” – podkreślił biskup Chimbote.

„Naprawdę chcę podziękować Ojcu Prowincjałowi, który jest tutaj obecny, i wielu kapłanom, którzy przybyli z wszystkich stron, z Ekwadoru, Paragwaju i z Polski. Zanieście to przesłanie biskupa Chimbote, który jest głęboko wdzięczny i pełen uznania za obecność franciszkanów” – powiedział mons. Ángel Francisco Simón Piorno.

Zwracając się do Ambasador RP w Peru, ordynariusz Chimbote powiedział: „Franciszkanie konwentualni, ludzie o otwartym sercu, których miałem, są darem, Pani Ambasador, który Polska dała Peru, a w sposób szczególny diecezji Chimbote. Niech przekaże to Pani swojej ojczyźnie, Polsce” – zaapelował biskup.

„Odwagi i do przodu! Często mówię ojcom konwentualnym. Nie zniechęcajcie się! Bóg zna swoją godzinę. Kontynuujcie przemawiając, walcząc, przepowiadając! Przyjdzie chwila, w której Pan dotrze do serca swoich synów w tej szlachetnej ziemi Pariacoto, tej symbolicznej wspólnoty, aby była ona punktem odniesienia dla innych parafii naszej diecezji” – zachęcił obecnych franciszkanów ordynariusz Chimbote.

Zwracając się do zgromadzonych wiernych powiedział: „Czujcie się dumni z tego, że współpracowaliście w stworzeniu tego dzieła sztuki, którym jest dzisiaj Wasz kościół. Macie katedrę, nie tylko katedrę w Chimbotę, ale także tutaj ten wspaniały, piękny kościół, który można nawiedzać, aby uklęknąć przed grobami męczenników, przed Señor de Mayo i prosić, aby nadal nam pomagał, aby uczynił z nas mężczyzn i kobiety głęboko duchowych, członków aktywnych swojego Kościoła” – zakończył mons. Ángel Francisco Simón Piorno.

W uroczystości poświęcenia kościoła w Pariacoto wzięły udział rzesze wiernych z całej okolicy, włącznie z delegacjami z parafii franciszkańskich z Limy, Chimbote i Trujillo, które przybyły specjalnie na tę okazję. Ojczyzna błogosławionych męczenników Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego była reprezentowana w osobie Pani Antoniny Magdaleny Śniadeckiej-Kotarskiej Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Peru. Wyjątkowym prezentem była obecność Pana Bogdana Strzałkowskiego, rodzonego brata bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, oraz Siostry Berty Hernández, świadka męczeństwa polskich franciszkanów. Obecni byli liczni przedstawiciele miejscowego duchowieństwa oraz franciszkanie z Ekwadoru, Paragwaju i Polski, na czele z prowincjałem o. Marianem Gołąbem. Obecni byli przede wszystkim bł. Michał i Zbigniew, w osobach tych wszystkich, których w odległej peruwiańskiej ziemi nauczyli miłości.

Cud konsekracji świątyni w Pariacoto jest owocem łask, które wielu wiernych tej małej andyjskiej miejscowości doświadczyło za wstawiennictwem błogosławionych męczenników franciszkańskich. Uzdrowienia z chorób nowotworowych i wiele innych łask oraz żywa codzienna obecność Michała i Zbigniewa sprawiły, że jako wyraz wdzięczności, prości i ubodzy ludzie Pariacoto zaczęli się organizować, aby franciszkanie, którzy zostali na zawsze w ziemi, którą ukochali aż do śmierci, mogli mieć godną świątynię.

To właśnie miłość prostego peruwiańskiego ludu do swych męczenników sprawiła, że w ciągu zaledwie roku czasu świątynia w Pariacoto otrzymała nowy podwyższony dach, artystyczne witraże i finezyjnie wykończone, dopasowane do całości stylu kościoła ławki. Okruchy wdzięczności, przysłowiowy wdowi grosz, który wiele osób przynosiło, włącznie z ofiarami przyjaciół i sympatyków misji w Pariacoto sprawiły, że świątynia franciszkanów lśni dzisiaj szczególnym pięknem, godnym prawdziwej katedry, co wielokrotnie podkreślał biskup Chimbote, obserwując z satysfakcją przebieg prowadzonych prac.

Posługujący dziś w Pariacoto franciszkanie starają się na miarę możliwości kontynuować misję bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Jak niegdyś w czasach męczenników, tak i dzisiaj misja w Pariacoto jest misją ubogą w środki i zasoby ludzkie, prowadzoną pośród ubogiej ludności tego rozległego rejonu Andów.

Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy o powołania misyjne, aby nigdy nie zabrakło następców posługi błogosławionych męczenników franciszkańskich. Módlmy się szczególnie o to, by krew bł. Michała i bł. Zbigniewa stała się zasiewem nowych środowisk ewangelizacyjnych i misyjnych, które byłyby w stanie wesprzeć małą wspólnotę franciszkańską w ogromie pracy i wyzwań, które przed nią stoją.

Osoby, które chciałyby wesprzeć materialnie misję w Pariacoto, mogą to uczynić poprzez konto złotówkowe:

Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN

PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA

31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14

tytułem: Dar na cele kultu religijnego – misja w Pariacoto

 

Dla wpłacających z zagranicy:

Bank Pekao S.A. ul. Szpitalna 15, 31-024 Kraków

Kod Banku (BIC/SWIFT): PKOPPLPW

Konto USD – PL48 1240 2294 1787 0000 3723 7547

Konto EUR – PL72 1240 2294 1978 0010 0726 9566

KURIA PROWINCJALNA FRANCISZKANÓW

SEKRETARIAT MISYJNY

31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14

tytułem: Dar na cele kultu religijnego – misja w Pariacoto

o. Andrzej Gutkowski

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda