Kraje Ameryki Łacińskiej otwiera „drogę jezuitów”

deon.plSześć krajów Ameryki Łacińskiej otworzyło turystyczną „drogę jezuitów”. Prowadzi ona przez Brazylię, Urugwaj, Argentynę, Paragwaj, Boliwię i Chile.

– Jej celem jest nie tylko zainteresowanie pielgrzymów przybywających z pobudek religijnych, ale także zwrócenie uwagi na obiekty kultury każdego z tych krajów – oświadczył argentyński minister turystyki Gustavo Santos podczas otwarcia szlaku w ruinach placówki jezuitów San Igniacio w północno-wschodnim regionie Argentyny.

Projekt ten stanowi jednocześnie odpowiedź na rosnące zainteresowanie podróżami o tematyce religijnej także do Argentyny – ojczyzny papieża Franciszka, który do zakonu jezuitów wstąpił w 1958 roku.

Zakładając w XVII wieku placówkę San Ignacio jezuici zamierzali rozpocząć misje wśród tubylczej ludności guarani. W okresie rozkwitu ok. 1730 roku miało tam mieszkać ok. 4. tysięcy osób.

Kiedy Hiszpanie wypędzili jezuitów, ludność guarani opuściła miasteczko, które od tego czasu pozostało niezamieszkane. W 1984 roku, wraz z trzema innymi misjami jezuickimi w Argentynie, San Ignacjo zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kultury. Pozostałości innych placówek jezuickich, z których kilka jest również na liście UNESCO, znajdują się m.in. w Brazylii, Boliwii i w Paragwaju, krajach, które podobnie jak Argentyna, znajdują się na „drodze jezuitów”.

KAI/psd

Za: www.deon.pl