Home WiadomościZe Świata Krok w stronę beatyfikacji m. Czackiej i o. Kaszuby

Krok w stronę beatyfikacji m. Czackiej i o. Kaszuby

Redakcja

Beatyfikację dwóch naszych rodaków przybyliżyły zatwierdzone przez Papieża dekerty Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Jeden z nich dotyczy m. Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, pod Warszawą. Miejsce to stało się cenionym ośrodkiem duchowości franciszkańskiej, przyciągającym ludzi poszukujących. M. Czacka zmarła w 1961 r. w opini świętości.

Drugi watykański dekret dotyczy heroiczności cnót dotyczy żyjącego w ubiegłym wieku o. Serafina Kaszuby, kapucyna, zmarłego w 1977 r. we Lwowie. Większość swojego życia posługiwał wśród wiernych na terenach różnych republik radzieckich. Za swoje duszpasterskie zaangażowanie był prześladowany i kilka lat spędził na zesłaniu w sowieckich sowchozach.

Inne dekrety odnoszą się do założycieli zgromadzeń zakonnych: jednej Hiszpanki i Francuski oraz jednego Brazylijczyka, Hiszpana oraz Włocha – osoby świeckiej.  

Ponadto Ojciec Święty zatwierdził też męczeństwo zamorodowanych za wiarę w Gwatemalii w 1981 r. franciszkanina Tullio Maruzzo oraz członka trzeciego zakonu franciszakańskiego Luigiego Obdulio Arroyo Navarro.

pp/rv 

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda