Krzywy Róg: Nowa parafia saletyńska na Ukrainie

Saletyni z polskiej prowincji posługują już w pięciu parafiach na Ukrainie. Od kilku dni są duszpasterzami w Krzywym Rogu (diecezja charkowsko-zaporoska).

W niedzielę 16 grudnia 2012 r. Księża Misjonarze Saletyni rozpoczęli posługę w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krzywym Rogu na Ukrainie. Podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej bpa Mariana Buczka wyznanie wiary złożył nowy proboszcz ks. Jerzy Lis MS.

W posłudze wspomagać go będzie ks. Józef Krzyszycha MS. Nowi duszpasterze zostali serdecznie powitani przez parafian.

W uroczystości uczestniczyli m. in. wikariusz prowincjalny ks. Bohdan Dutko MS, reprezentujący władze prowincji oraz ekonom delegatury oblatów na Ukrainie o. Bernard Felczykowski OMI. W parafii od 1998 r. przez 14 lat posługiwali oblaci Maryi Niepokalanej. W wyniku reorganizacji swoich dzieł misyjnych duszpasterstwo w Krzywym Rogu przekazali polskim saletynom.

Polscy saletyni posługują obecnie w pięciu parafiach. Dwie z nich są położone na Ukrainie zachodniej – Busk i Łanowice (archidiecezja lwowska). Trzy pozostałe znajdują się na wschodniej Ukrainie – Krzywy Róg, Nikopol i Zaporoże (diecezja charkowsko-zaporoska).

Krzywy Róg jest położony we wschodniej Ukrainie, w obwodzie dniepropietrowskim. Założony został w XVII w. Jego szybki rozwój rozpoczął się w 1881 r., w związku z rozpoczęciem pozyskiwania rud żelaza. Miasto stanowi centrum tzw. Zagłębia Krzyworoskiego. W 2012 r. liczyło ponad 657 tys. mieszkańców.

Więcej informacji o parafiach i posłudze polskich saletynów na Ukrainie można znaleźć na stronie www.saletyni.org.

(gz/bd)

Za: www.saletyni.pl