Home WiadomościZe Świata Ks. Andrzej Pakuła ponownie generałem marianów

Ks. Andrzej Pakuła ponownie generałem marianów

Redakcja

Ks. Andrzej Pakuła MIC został dziś wybrany przełożonym Generalnym Zgromadzenia Księży Marianów na drugą kadencję. Wyboru 52-letniego kapłana dokonała obradująca w Rzymie kapituła generalna.

Ks. Pakuła jest 39. następcą św. Ojca Stanisława Papczyńskiego – kanonizowanego w ubiegłym roku założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Ks. Andrzej Pakuła MIC (ur. 1964 r.) wstąpił do Zgromadzenia w 1984 roku, 7 lat później przyjął święcenia kapłańskie. W macierzystej prowincji pełnił m.in.: przełożonego domu seminaryjnego, wykładowcy teologii duchowości, w latach 1999-2005 sprawował urząd przełożonego Prowincji Opatrzności Bożej w Warszawie. W roku 2009 uzyskał stopień doktora teologii na podstawie rozprawy “Duchowość zakonna według Stanisława Papczyńskiego i wczesnej tradycji marianów”.

W lutym 2011 roku został wybrany przełożonym generalnym zgromadzenia, przejmując tę funkcje po ks. Janie Mikołaju Rokoszu. Dziś ks. Pakuła został wybrany generałem na kolejną sześcioletnia kadencję.

W piątek 10 lutego Kapituła Generalna dokonała  również wyboru Zarządu Generalnego Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na kadencję 2017-2023. Do Zarządu zostali powołani następujący współbracia: 

Ks. Andrzej Pakuła MIC (Prowincja Polska)
Przełożony Generalny

Ks. Joseph Roesch MIC (Prowincja Amerykańska)
Wikariusz Generalny

Ks. Leandro Aparecido da Silva MIC (Prowincja Brazylijska)
II Radny

Ks. Zbigniew Piłat MIC (Prowincja Polska)
III Radny

Ks. Wojciech Jasiński MIC (Prowincja Polska)
IV Radny

Posługę Ojca Generała i jego Rady polecamy opiece Maryi Niepokalanej, św. o. Stanisława Papczyńskiego i błogosławionych marianów.


Zgromadzenie Księży Marianów założył pod koniec XVII w. bł. Stanisław Papczyński. Celem zgromadzenia było szerzenie czci do Najświętszej Maryi Panny, pomoc proboszczom w ewangelizacji, zwłaszcza ludzi niewykształconych, modlitwa za zmarłych.

Zgromadzenie Księży Marianów założył pod koniec XVII w. bł. Stanisław Papczyński. Celem zgromadzenia było szerzenie czci do Najświętszej Maryi Panny, pomoc proboszczom w ewangelizacji, zwłaszcza ludzi niewykształconych, modlitwa za zmarłych.

Istnienie zgromadzenie było zagrożone po Powstaniu Styczniowym, gdy władze carskie zlikwidowały klasztory, a zakonników zwiozły do jednego domu w Mariampolu. Właśnie tu miał kontakt z ostatnim marianinem, o. Wincenty Sekowskim, bł. Jerzy Matulewicz, który złożył śluby zakonne i odnowił zgromadzenie, zmieniając jego konstytucje.

Obecnie zgromadzenie liczy ok. 600 członków. Zakonnicy pracują w 18 krajach na 6 kontynentach.

Marianie są najstarszym istniejącym do dziś powstałym na ziemiach polskich, męskim zgromadzeniem zakonnym. Pracują w kilkunastu krajach świata, m.in. Brazylii, USA, na Filipinach, Kazachstanie, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem „Za Chrystusa i Kościół”.

W Polsce, oprócz parafii, aktywność marianów to m.in. prowadzenie sanktuariów maryjnych (w Licheniu i Stoczku Warmińskim), działalność wydawnicza, naukowa, specjalistyczna, w tym prowadzenie hospicjów dla umierających i poradni dla osób uzależnionych, w tym Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

KAI/ml/marianie.pl/deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda