Home WiadomościZe Świata Ks. Kryża: w ŚDM będzie uczestniczyła grupa młodzieży ze Wschodu

Ks. Kryża: w ŚDM będzie uczestniczyła grupa młodzieży ze Wschodu

Redakcja

Bardzo duża grupa młodzieży ze Wschodu będzie uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie – poinformował KAI ks. Leszek Kryża TChr., dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Podkreślił, że Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie ma swój duży wkład w to, że ta młodzież mogła do stolicy Portugalii wyjechać. „Dzięki naszemu wsparciu ponad 40 osób z diecezji charkowsko-zaporoskiej, tej najbardziej doświadczonej w tej chwili w czasie wojny w Ukrainie jest już w Lizbonie. To wielka radość. Wsparliśmy też grupę z Gruzji, grupę z Kazachstanu, więc nasz wkład jest dosyć duży. A oprócz tego mamy jeszcze swoją grupę, którą nazwaliśmy Grupą Polonijną Wschód. Należą do niej młodzi ludzie z polskimi korzeniami, mieszkający na Wschodzie. Dołączają oni do wielkiej rodziny polonijnej. Grupa młodych mających polskie korzenie liczy w sumie około 1500 osób z różnych krajów świata. I właśnie wśród nich będzie grupa młodzieży ze Wschodu. Wspaniała sprawa!” – cieszy się zakonnik z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Ks. Kryża wskazał, że „gdyby wziąć pod uwagę wszystkie osoby, które przyjeżdżają ze Wschodu dzięki pomocy Zespołu, to byłoby ich 200-220”. Sprecyzował, że „ta pomoc dotyczy różnych krajów byłego Związku Radzieckiego i jest różnoraka: czasami jest to pomoc w zakupie tzw. pakietów uczestnika ŚDM, a innym razem jest to pomoc w transporcie do Lizbony”.

Jego zdaniem wartością dodaną ŚDM jest zawsze budowanie mostów. „Myślę, że tak bardzo teraz podzielonym świecie, również tym wschodnim, budowanie mostów jest absolutnie fundamentalne. Ci młodzi ludzie – już to widzę! – spotykają się, rozmawiają, powoli zaczynają kruszeć bariery spowodowane sytuacją wojenną. Ważne jest to, żeby ci młodzi mogli być razem; żeby mała grupka w Zaporożu czy Charkowie zobaczyła, że nie jest sama; że wierzących ludzi młodych jest na świecie bardzo wielu; że nie mają się czego wstydzić czy bać, a wręcz przeciwnie powinni być z tego dumni. Spotkanie z młodymi ludźmi z całego świata na pewno ich w tym utwierdzi. O tym jestem przekonany” – powiedział ks. Kryża.

pb (KAI Lizbona) / Lizbona

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda