Home WiadomościZe Świata La Salette: „Wymyk” i „Kret” na dniach kina

La Salette: „Wymyk” i „Kret” na dniach kina

Redakcja

W niedzielę 3 listopada w sanktuarium Matki Bożej w La Salette we Francji zakończyły się IV Dni „Kino i Pojednanie”. Tegorocznej edycji pod hasłem „Poza prawem” towarzyszyły mocne polskie akcenty.

Uczestnicy przeglądu obejrzeli 10 filmów oraz uczestniczyli w dwóch sesjach warsztatów prowadzonych przez reżyserów prezentowanych dzieł. Mieli także okazję spotkać się i dyskutować z filmoznawcami, twórcami i teologami kina (Michèle Debidour, Michel Farin SJ, Jean-Luc Gadreau).

Wyjątkowo mocne na IV Dniach „Kino i Pojednanie” były akcenty polskie. Greg Zglinski (reżyser i współscenarzysta „Wymyku”) oraz Rafael Lewandowski (reżyser i współscenarzysta „Kreta”) nie tylko zaprezentowali swe filmy, lecz także poprowadzili dyskusje z publicznością oraz warsztaty. Obecna podczas ceremonii otwarcia przeglądu dyrektor działu kulturalno-polonijnego Konsulatu Generalnego RP w Lyonie wicekonsul Maria Czechowicz podkreśliła, że IV Dni Kina w La Salette to także święto kina polskiego.

Obecna edycja zgromadziła liczną publiczność. W każdej z projekcji wzięło udział ok. 80 osób. Po raz pierwszy na przegląd przybyli przedstawiciele dwóch festiwali partnerskich – „Sacrofilmu” z Zamościa oraz „Popoli e religioni” z Terni (Włochy). „Spodziewamy się, że ta współpraca będzie się owocnie rozwijać w kolejnych latach” – podkreślił jeden z organizatorów Dni Kina Piotr Rak.

W ramach święta kina nie zabrakło też czasu na spotkania nieformalne, jak np. koktajl z degustacją polskich specjałów.

Kolejna, piąta edycja Dni „Kino i pojednanie” w sanktuarium Matki Bożej w La Salette odbędzie się od 30 października do 2 listopada 2014.

Organizatorem przeglądu kinowego w sanktuarium w La Salette jest Association Cinéma – Rencontres à La Salette en Isère (Stowarzyszenie Kino – Spotkania w La Salette w Izerze), zaś pomysłodawcą André Ferranti. Celem Dni „Kino i Pojednanie” jest promocja La Salette i orędzia Matki Bożej z 19 września 1846 r. poprzez refleksję nad tematem pojednania w sztuce filmowej.

(ks. Grzegorz Zembroń MS / Piotr Rak)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda