Home WiadomościZe Świata Lampa Pokoju św. Franciszka dla króla Jordanii

Lampa Pokoju św. Franciszka dla króla Jordanii

Redakcja

Król Jordanii Abdullah II odebrał Lampę Pokoju św. Franciszka. Zgodnie z tradycją uroczystość wręczenia tego franciszkańskiego wyróżnienia odbyła się w Asyżu. Obecna była ubiegłoroczna laureatka, kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Król Jordanii został wyróżniony za swe zaangażowanie w obronę praw człowieka, promowanie dialogu i harmonii między wyznawcami różnych religii oraz za przyjęcie w swym kraju rzeszy uchodźców. „Kolejny raz z bazyliki św. Franciszka popłynęło orędzie pokoju, dialogu i przyjęcia drugiego, w czasach gdy współczesny świat zdaje się stawiać na promowanie wykluczenia, budowanie murów i wzniecanie nienawiści między cywilizacjami” – mówi o. Mauro Gambetti, kustosz franciszkańskiego klasztoru w Asyżu. Zauważa, że uroczystość odbyła się w 800. rocznicę spotkania Biedaczyny z Asyżu z egipskim sułtanem, co przypomina światu o konieczności budowania kultury spotkania i braterstwa. Wyrazem tego są m.in. papieskie podróże do krajów o większości islamskiej, tak jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Maroko, gdzie Franciszek jutro uda się z wizytą.

Franciszkańska Lampa pokoju jest kopią szklanej lampy oliwnej płonącej nieustannie u grobu św. Franciszka z Asyżu. Zakon franciszkanów honoruje w ten sposób zaangażowanie polityczne na rzecz wspólnego dobra i porozumienia między narodami.

Beata Zajączkowska – Watykan

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda