Home WiadomościZe Świata List apostolski Franciszka o sanktuariach w ewangelizacji

List apostolski Franciszka o sanktuariach w ewangelizacji

Redakcja

Listem apostolskim motu proprio „Sanctuarium i Ecclesia” – „Sanktuarium w Kościele” Ojciec Święty przeniósł kompetencje dotyczące sanktuariów na Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Dotychczas zależały one od Kongregacji ds. Duchowieństwa. Równocześnie Papież podkreśla, że sanktuaria na całym świecie są stale szczególnym znakiem wiary prostej i pokornej. Doświadcza się w nich głęboko bliskości Boga, Jego Matki i świętych. Nie można ich niedoceniać, bo byłoby to ze szkodą dla działania Ducha Świętego i dla życia łaski – podkreśla Franciszek.

Odtąd dykasteria nowej ewangelizacji będzie m. in. ustanawiać międzynarodowe sanktuaria i zatwierdzać ich statuty, jak też promować duszpasterstwo w sanktuariach. Ma ona również organizować krajowe i międzynarodowe spotkania celem odnowy duszpasterstwa pobożności ludowej i pielgrzymek czy też dbać o formację duszpasterzy sanktuariów. Oczywiście kompetencje Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji nie naruszają w niczym uprawnień należnych miejscowym władzom kościelnym. Dokument Ojca Świętego wejdzie w życie za dwa tygodnie.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda