Home WiadomościZe Świata List papieża do redakcji pisma „La Civiltà Cattolica”: podejmujcie dialog ze wszystkimi

List papieża do redakcji pisma „La Civiltà Cattolica”: podejmujcie dialog ze wszystkimi

Redakcja

Papież przesłał list do redakcji jezuickiego pisma „La Civiltà Cattolica” z okazji wznowienia wydawania jego hiszpańskojęzycznej wersji. Franciszek wspomniał, że jest to pismo jedyne w swoim rodzaju, nie tylko dlatego, że ma za sobą 170 lat istnienia. „To więcej niż periodyk, to prawdziwe doświadczenie duchowe, wspólnotowe i intelektualne realizowane przez wspólnotę jezuitów, kolegium pisarzy, która wspólnie żyje i rozeznaje, wybiera oraz opracowuje tematy ważne do podjęcia w naszych czasach” – napisał papież.

Ojciec Święty wspomniał, że pismo wydawane jest dzisiaj w wielu wersjach językowych: włoskiej, angielskiej, francuskiej, rosyjskiej, chińskiej, koreańskiej i japońskiej i dzięki temu dociera do szerokiego grona odbiorców. Teraz periodyk wzbogacony o wersję hiszpańską poszerzy grono swoich czytelników o kolejnych 21 krajów i otworzy się dzięki temu również na nowe wyzwania.

Franciszek zaprosił redaktorów „La Civiltà Cattolica”, aby jako dobrzy jezuici „wiosłowali z pasją i determinacją w łodzi Piotra, aby wiosłowali piórem, podejmując dialog ze wszystkimi i wypływając na pełne morze współczesnej kultury”.

Papież zachęcił również do szukania Boga tam, gdzie można go dzisiaj znaleźć, szczególnie w łaknących i pragnących prawdy, która przekłada się na dzieła sprawiedliwości i miłosierdzia. „Szukajcie go w różnych dziedzinach refleksji filozoficznej i teologicznej narodów Hiszpanii, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, w ich kulturach, w dziedzinach nauki, sztuki oraz zaangażowania społecznego i politycznego” – napisał Ojciec Święty.

Na zakończenie papież zwrócił uwagę, że w obecnych czasach kryzysu, należy poprzez refleksję przybliżać całej ludzkości Ewangelię o Królestwie Bożym jako źródle zbawienia dla naszego świata.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va / Watykan
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda