Home WiadomościZe Świata List Przełożonego Generalnego na Rocznicę Założenia Zgromadzenia Misji 2013

List Przełożonego Generalnego na Rocznicę Założenia Zgromadzenia Misji 2013

Redakcja

Gdy Kościół obchodzi dzisiaj święto Nawrócenia Św. Pawła my świętujemy rocznicę naszego założenia  jak to widać w doświadczeniu nawrócenia św. Wincentego w Folleville:

“Ale był tak wielki tłum, że nie mogłem sobie poradzić jedynie z jednym innym księdzem, który mi pomagał… Ksiądz Portail, inny ksiądz i ja zamieszkaliśmy w College des Bon Enfants… Stamtąd, wszyscy trzej wyruszamy wokół głosząc i udzielając misji ”
Conf. 180, 2, Correspondence, Entretiens, Documents, Paris 1920-25.

W tym dniu z wdzięćznością wspominamy charyzmat i wspólnotę, które św. Wincenty powierzył nam. Stawiane przed nami dzisiaj wyzwanie to czy możemy lepiej naśladowac Chrystusa, Ewagelizatora Ubogich?

Motto Konwentu Generalnego w 2010 r. – „Kreatywna wierność misji” zostało zawarte w „Liniach działania” aby prowadzić Zgromadzenie przed siebie. Kuria Generalna opracowała plan strategiczny z tematem i rocznymi celami aby tchnąć „Linie Działania” do naszych prowincji i dzieł. Rocznica Założenia Zgromadzenia to dobry czas by przyglądnąć się i odnowić nasze  zobowiązania wobec tego planu strategicznego.

“Kreatywna wierność naszej misji i pasterskim obowiązkom w naśladowaniu Chrystusa, Ewangelizatora Ubogich”,to wiodący nasz przez pięć lat motyw tego planu strategicznego z rocznymi celami i szczegółowymi strategiami dla Wizytatorów, prowincji i Konfratrów.Pełny tekst planu znajduje się na naszej odnowionej stronie internetowej www.cmglobal.org (Więcej o odnowionym portalu powiem poniżej w tym liście!). Dzisiaj skupię się na celach i strategiach na 2013 rok: „Dialog z Ubogimi” oraz „Rekonfiguracja drogą do kreatywności”. Poniżej znajduje się krótkie objaśnienie każdego z nich wraz z najważniejszymi punktami. 

2012-16: DIALOG Z UBOGIMI w celu umożliwienia Konfratrom wsłuchania się w głosy Ubogich i podjęcia praktycznych i trwałych działań aby uczestniczyć w ich życiu. Szczegółowe strategie w „Liniach Działania” zawierają:

  • wyróżnienie dzieł, które promują zmianę systemową w społeczeństwie;
  • Zapewnienie pomocy prawnej w celu obrony ubogich i promowania sprawiedliwości;
  • Tworzenie programów przeciwdziałających handlowi ludźmi, promujących dostep do powszechnej służby zdrowia, ochronę środowiska, godność kobiet i dzieci i prawa migrantów.

2013: REKONFIGURACJA  DROGA DO KREATYWNOŚCI W NASZYCH DZIEŁACH. Zbadanie konieczności rekonfiguracji regionalnie i prowincjalnie. Podjęcie, przy wkładzie  Konfratrów, zdecydowanych działań wspólnie z Konferencjami Wizytatorów i radami prowincjalnymi. Szczegółowe strategie w „Liniach Działania” zawierają:

  • uczynienie lokalnej, prowincjalnej i międzyprowincjalnej rekonfiguracji strategią dla naszej przyszłości;
  • rozwijanie istotnego poczucia przynależności wykraczającego poza wspólnoty lokalne i prowincjalne;
  • zwiększenie osobistej gotowości i mobilności do uczestniczenia w nowych projektach misyjnych;
  • Stworzenie współpracy międzyprowincjalnej przez dzielenie się środkami administracyjnymi i finansowymi.

W Rocznicę Założenia Zgromadzenia w 2013 r. proszę Wizytatorów, prowincje, lokalne wspólnoty i Konfratrów o skupienie się na tych dwóch celach Dialogu z Ubogimi oraz Rekonfiguracji. Szczerze rozważcie sposoby w jakich możecie zastosować te cele w swojej lokalnej wspólnocie, apostolstwie, prowincji i regionie. Ten plan jest przeznaczony dla dobra naszego Zgromadzenia i łatwy do wdrożenia.

Jako uzupełnienie dzisiejszego święta mamy dodatkowy powód do „radowania się w Panu” (Flp 4,4). Po długotrwałej i ciężkiej pracy „CM Global” — nasz odnowiony portal internetowy, od dzisiaj „rozprzestrzenia się”. Jest dostepny pod adresem http://cmglobal.org  po angielsku, francusku i hiszpańsku z wieloma nowymi propozycjami. Jestem wdzięczny Pani Beth Nicol, administratorce portalu oraz naszym Konfratrom Johnowi Freundowi, Cezarowi Alvarezowi i Bernardowi Massariniemu za ich intensywną pracę i owocną współpracę wykonaną on-line na trzech kontynentach! Utworzyli wielkie źródło informacji, które pomoże propagować nasz charyzmat wincentyński. 

Składając Bogu dzięki za dar naszego wincentyńskiego powołania, w życiu i przykładzie naszego Świętego Założyciela widzimy człowieka geniusza do robienia wszystkiego „praktycznym i możliwym” wbrew wielkim przeciwnościom. Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny w Cudownym Medaliku bądźmy kreatywni w wierności naszej misji i posłannictwu do naśladowania Chrystusa, Ewangelizatora Ubogich.

Szczerze oddany w św. Wincentym,
[–] G. Gregory Gay CM
Przełożony Generalny

Za: www.famvin.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda