Home WiadomościZe Świata List Przełożonego Generalnego Salezjanów do Inspektorów dotyczący krytycznej sytuacji uchodźców

List Przełożonego Generalnego Salezjanów do Inspektorów dotyczący krytycznej sytuacji uchodźców

Redakcja

infoansZwracam się do was, Księża Inspektorzy, abyście w trybie pilnym ocenili, także z członkami swoich rad, co każda inspektoria może uczynić i czego można zażądać od każdej wspólnoty i parafii, aby te mogły otworzyć się na przyjęcie do naszych dzieł rodzin imigrantów; zwróćmy przy tym szczególną uwagę na nieletnich będących bez opieki i młodzież. Przyjmijmy nawet jedną tylko rodzinę, liczącą cztery, pięć osób; tym niewiele wszystkich, uczynimy bardzo wiele, także we współpracy z kościołami lokalnymi i terytorium.

Poniżej przytaczamy treść listu dotyczącego krytycznej sytuacji uchodźców, jaki skierował do inspektorów Europy Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime.


Moi drodzy Księża Inspektorzy,

przyjmijcie moje serdeczne pozdrowienia z Argentyny, gdzie przez trzy dni przeżywaliśmy wspaniałe obchody dwusetlecia urodzin Księdza Bosko, w których uczestniczyło ponad siedem tysięcy ludzi młodych.

W niedzielę po południu mój Wikariusz, ks. Francesco Cereda, poinformował mnie o tym, co Papież Franciszek powiedział po modlitwie „Anioł Pański” w odniesieniu do imigrantów w Europie i o jego apelu o okazanie im braterstwa, solidarności i otwartości. Odbyliśmy wspólną rozmowę i jak sądzę nadszedł właściwy moment, aby powiedzieć z naszej strony o tym, co można byłoby zrobić.

Oczywiście, już od długiego czasu, a w tych dniach w sposób najbardziej dramatyczny, jesteśmy świadkami straszliwej tragedii uchodźców i imigrantów, którzy tysiącami uciekają ze swoich krajów z powodu wojny, zniszczenia, głodu, prześladowań i docierają do Europy, narażając się na poważne niebezpieczeństwa związane z drogą morską i szantażami przemytników.

Docierają z nadzieją, że znajdą pokój i bezpieczeństwo, że będą mogli zacząć nowe życie, znaleźć schronienie i pracę. Ale często nie znajdują odpowiednich warunków przyjęcia, jeśli nie spotykają się wręcz z odrzuceniem. W obliczu tej tragedii nie możemy pozostać obojętni.

Papież Franciszek po modlitwie “Anioł Pański” skierował mocny apel, zwracając się do Europy: „W obliczu tragedii dziesiątków tysięcy uchodźców uciekających przed śmiercią, wojną i głodem, będących w drodze do nadziei życia, Ewangelia wzywa nas do bycia „bliźnimi” najmniejszych i najbardziej opuszczonych, aby dać im konkretną nadzieję. Nie wystarczy powiedzieć: „Odwagi, cierpliwości!”…. Nadzieja walczy nieustępliwie jak ci, którzy zmierzają do bezpiecznego celu. Dlatego też przed zbliżającym się Jubileuszem Miłosierdzia apeluję do parafii, wspólnot religijnych, klasztorów i sanktuariów w całej Europie, aby wyrazili konkret Ewangelii i przyjęli rodzinę uchodźców. Konkretny gest w ramach przygotowań do Roku Świętego. Każda parafia, każda wspólnota zakonna, każdy klasztor, każde sanktuarium Europy niech gości rodzinę, począwszy od mojej rzymskiej diecezji. Zwracam się do moich braci biskupów Europy, prawdziwych pasterzy, aby w ich diecezjach wspierali ten mój apel, pamiętając, że Miłosierdzie jest drugim imieniem miłości: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych, Mnie uczyniliście (Mt 25,40)”.

Również ja zwracam się do was, Księża Inspektorzy, abyście w trybie pilnym ocenili, także z członkami swoich rad, co każda inspektoria może uczynić i czego można zażądać od każdej wspólnoty i parafii, aby te mogły się otworzyć na przyjęcie do naszych dzieł rodzin imigrantów; zwróćmy przy tym szczególną uwagę na nieletnich będących bez opieki i młodzież. Przyjmijmy nawet jedną tylko rodzinę, liczącą cztery, pięć osób; tym niewiele wszystkich, uczynimy bardzo wiele, także we współpracy z kościołami lokalnymi i terytorium.

Ksiądz Bosko, którego obchody dwusetlecia urodzin dopiero co zakończyliśmy, uczy nas konkretności odpowiedzi. O tym przypomniał nam także Papież Franciszek w czasie wizyty na Valdocco w dniu 21 czerwca: “Dziękuję wam za waszą konkretność rzeczy… Salezjanin jest konkretny, widzi problem, zastanawia się i go rozwiązuje”.

W imię ewangelicznej miłości i braterstwa, w odpowiedzi na wezwanie Pana i apel Papieża Franciszka, dziękuję wam za waszą wspaniałomyślność, z jaką wykorzystacie wszelkie dostępne środki, by pomóc tym, których dotyczy ten naglący apel. A ponadto, będę wdzięczny, jeśli poinformujecie mnie o tym, co zostało ustalone w każdej Inspektorii, kiedy podejmiecie już konkretne, z wyznaczeniem odpowiednich terminów, decyzje w tym względzie.

Z braterskim pozdrowieniem

Ks. Ángel Fernández A. SDB

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda