Home WiadomościZe Świata Łotwa: wirtualne spotkanie osób konsekrowanych

Łotwa: wirtualne spotkanie osób konsekrowanych

Redakcja

Tradycją stały się na Łotwie doroczne spotkania osób konsekrowanych. W tym roku sytuacja epidemiczna uniemożliwiła fizyczną bliskość, stąd pomysł okresowych zebrań w przestrzeni wirtualnej (dzięki platformie cyfrowej ZOOM). Okazją ostatniego takiego spotkania był Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego.

Gościem specjalnym spotkania zorganizowanego przez Łotewską Konferencję Przełożonych Instytutów Życia Konsekrowanego był nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich abp Petar Rajič. Wygłosił on konferencję poświęconą powołaniu zakonnemu i jego kryzysowi w dzisiejszym świecie. Wskazał na negatywny wpływ braku modlitwy współczesnych ludzi, także osób konsekrowanych, ale także na kryzys rodziny, gdzie w sposób naturalny rodzą się powołania.

Swoją negatywną rolę odgrywa tu także obojętność na rzeczywistość grzechu, bunt wobec autorytetów (także religijnych) oraz praktyczny materializm, hedonizm czy zgorszenie niesione przez niektórych ludzi Kościoła. Stąd potrzeba uporządkowanego życia wewnętrznego i zewnętrznego, które może przyciągnąć nowych robotników na żniwo Pana. Po konferencji była możliwość dyskusji oraz refleksji w małych grupach.

Na Łotwie działa 12 żeńskich i 7 męskich zakonów, zgromadzeń i instytutów świeckich, do których należy 59 kobiet i 33 mężczyzn konsekrowanych.

Tadeusz Cieślak SJ (KAI/VaticanNews) / Ryga
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda