Łotwa: Zaproszenie do niesienia charyzmatu Księdza Bosko

Odpowiadając na zaproszenie arcybiskupa metropolity Rygi, aba Zbigniewa Stankiewicza, Zgromadzenie Salezjańskie rozważa możliwość otwarcia placówki salezjańskiej na Łotwie.

Od października ubiegłego roku ks. Tomasz Zielonka, salezjanin z Inspektorii Warszawskiej (PLE), przebywa na Łotwie, gdzie uczy się języka łotewskiego, pełni posługę w parafii w Cesvaine i przygotowuje grunt pod przyszłe dzieło salezjańskie.

Abp Stankiewicz zaproponował salezjanom prowadzenie domu dla młodzieży, który już funkcjonuje, ośrodka wychowawczego, który jest jeszcze do skompletowania, i diecezjalnego domu duchowości, a poza tym rozważane są jeszcze inne propozycje. Biskup chciałby wspólnotę salezjańską o charakterze międzynarodowym, stąd myśli się o dokonaniu oceny tych propozycji i określeniu sposobu funkcjonowania tego rodzaju placówki pośród inspektorii regionu Europa Północ w czasie Kapituły Generalnej 27. A to w tym celu, aby, jeśli placówka salezjańska na Łotwie zostanie zatwierdzona, mogła zacząć funkcjonować oficjalnie od września 2014 r.

Poza tym, w tym roku, po raz pierwszy, w Grasi/Cesvaine, gdzie mieszka i pracuje ks. Zielonka, obchodzono uroczystość św. Jana Bosko. W obchodach święta wzięli także udział bp Viktors Stulpins, biskup diecezji Liepaja, sufraganii diecezji ryskiej, a także abp Stankiewicz oraz wiele dzieci, młodzieży i miejscowych parafian.

ANS – Ryga

Za: www.infoans.org