Home WiadomościZe Świata Marianin z Charkowa: z powodu kontrofensywy w serca wstępuje nadzieja

Marianin z Charkowa: z powodu kontrofensywy w serca wstępuje nadzieja

Redakcja

Ukraina jest bliska oczyszczenia okolic Charkowa z wojsk rosyjskich. Udaną kontrofensywę chwalą eksperci, którzy przyznają, że obrońcy nabrali pewności siebie w walce z najeźdźcą i mają duże szanse na całkowite wyparcie wroga z obwodu charkowskiego, a tym samym zażegnanie niebezpieczeństwa przejęcia przez Rosjan drugiego co do wielkości ukraińskiego miasta. „Dla nas to wielka radość, w serca wstępuje nadzieja” – mówi pracujący w Charkowie marianin ks. Mikołaj Bieliczew.

„To dzieje się powoli, tak od pięciu dni, nasi przejmują wioskę po wiosce. Dzięki temu jest znacznie mniej ostrzałów, wcześniej było nawet 50 na dzień, w tej chwili zdarzają się maksymalnie trzy, cztery. To bardzo pocieszające – mówi ks. Bieliczew. – W jednej z wiosek na północ od Charkowa, zajętej od początku wojny, przebywała znajoma naszej parafianki. Ci ludzie cały ten czas spędzili w piwnicy. Pisała do swojej koleżanki, że czekają na naszych, że mają nadzieję. Przez ostatni tydzień, albo nawet więcej, brakowało im wszystkiego. Nie było gazu, prądu i wody. Posiłki gotowali na ulicy na otwartym ogniu, kiedy w pobliżu nie było okupantów i nikt do nich nie strzelał. Ale wczoraj się doczekali. Bardzo się ucieszyłem, kiedy przyszła wiadomość, że zostali wyzwoleni, bo w tej piwnicy było bardzo wielu ludzi”.

Zakonnik przyznaje, że prezydent Rosji nie ma co pokazać podczas jutrzejszej parady z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa i w związku z tym Rosjanie mogą uderzyć ze szczególną brutalnością. W związku z tym Wołodymyr Zełenski zaapelował do swoich rodaków, aby przestrzegali godziny policyjnej i nie lekceważyli syren alarmowych.

„Może do końca zniszczą Mariupol, to jedyne, co mogą osiągnąć. Na Ukrainie obawiamy się tego dnia ataków rakietowych i terrorystycznych. W wielu miastach władze ogłosiły jutro godzinę policyjną, która potrwa całą dobę. W Charkowie nie, ale proszą, żebyśmy pozostali w domach, powstrzymali się od wizyt na cmentarzach, bo naprawdę te ataki są bardzo prawdopodobne” – informuje ks. Bieliczew.

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va / Charków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda