Home WiadomościZe Świata Meksyk: beatyfikacja zmarłej przed 30 laty założycielki dwóch zgromadzeń zakonnych

Meksyk: beatyfikacja zmarłej przed 30 laty założycielki dwóch zgromadzeń zakonnych

Redakcja

Kolejna Meksykanka z XX stulecia zostaje dziś wyniesiona do chwały ołtarzy. Jest nią zmarła 22 lipca 1981 r. siostra Maria Ines Teresa od Najświętszego Sakramentu. Urodzona na początku zeszłego wieku, w 1904 r., Emanuela de Jesús Arias Espinosa usłyszała głos powołania zakonnego w czasach, gdy Kościół w jej ojczyźnie był prześladowany.

By móc pójść do klasztoru, musiała wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. W 1929 r. wstąpiła do klauzurowych Klarysek Sakramentek w Los Angeles. Odczuwała jednak powołanie do apostolstwa i ewangelizacji. Po 16 latach życia za klauzurą założyła w 1945 r. w meksykańskim mieście Cuernavaca nowe zgromadzenie Klarysek Misjonarek Najświętszego Sakramentu, łączące życie kontemplacyjne i czynne pod patronatem Matki Bożej z Guadalupe.

Miejscem dzisiejszej beatyfikacji jest właśnie bazylika Najświętszej Panny z Guadalupe w stolicy Meksyku. Uroczystości, która odbywa się w niecały miesiąc po podróży Papieża do tego kraju, przewodniczy w jego imieniu kard. Angelo Amato SDB. Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zapytaliśmy o charyzmat nowej błogosławionej.

„Jej gorącą duchową troską była misja, ewangelizacja i nawrócenie całego świata do Chrystusa i Ewangelii – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Amato. – Z tego powołania obok Klarysek Misjonarek Najświętszego Sakramentu zrodzili się też Misjonarze Chrystusa dla Kościoła Powszechnego. Z tymi dwoma zgromadzeniami współdziała ruch świeckich Van-Clar, którego celem jest życie Ewangelią przez realizowanie przyrzeczeń chrzcielnych we własnym środowisku rodzinnym, zawodowym, społecznym i kościelnym zgodnie z hasłem: «Żyć dla Chrystusa». Charyzmat ten jest bardzo aktualny. Dziś w Ameryce Łacińskiej i w całym Kościele pilna jest ewangelizacja, nie tylko jako pierwsze głoszenie Ewangelii tym, którzy jej nie znają. Chodzi też o proponowanie na nowo Słowa Bożego tym, którzy je zapomnieli czy zaniedbali, którzy żyją daleko od prawdy słowa Jezusa i od zbawczych sakramentów Kościoła”.

Misjonarki i misjonarze, których założyła beatyfikowana dzisiaj w Meksyku Maria Ines Teresa od Najświętszego Sakramentu, obecni są w 13 krajach prawie wszystkich kontynentów. Już po śmierci założycielki w ramach ruchu misjonarzy świeckich Van-Clar, którego nazwa jest skrótem od Vanguardie Clarisse – „Czołówki Klarysek”, wyłonił się instytut świecki życia konsekrowanego. Powstała też nawiązująca do jej imienia grupa kapłańska Matki Ines.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie


Po modlitwie Regina caeli Ojciec Święty wspomniał o nowej błogosławionej, którą od wczoraj czci Kościół. Jest nią meksykańska zakonnica, s. María Inés Teresa Arias od Najświętszego Sakramentu. Została wyniesiona do chwały ołtarzy w obecności tysięcy wiernych podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem kard. Angelo Amato w bazylice Matki Bożej z Guadalupe w stolicy Meksyku.

W czasie liturgii obecny był Francisco Javier Carrillo Guzmán, który utonął w 2001 r. w basenie jako malutkie dziecko. Zmarły został jednak przywrócony do życia za wstawiennictwem nowej błogosławionej, co uznano za cud w jej procesie beatyfikacyjnym. Dwunastoletni dziś Francisco Javier przyniósł do stóp ołtarza relikwiarz z włosami s. Marii Inés.

W czasie Eucharystii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odczytał list Benedykta XVI, w którym pisze m.in., że nowa błogosławiona „połączyła w sobie gorliwość kontemplacji Bożych tajemnic z zapałem misyjnym, który niesie Ewangelię wszystkim ludziom”. S. Maria Inés założyła bowiem w 1945 r. Zgromadzenie Klarysek Misjonarek, a w 1979 r. Zgromadzenie Misjonarzy Chrystusa dla Kościoła Powszechnego. Kard. Amato podkreślił, że błogosławiona siostra jest jednym z tych heroicznych świadków, którzy włożyli całą energię łaski w służbę królestwu Chrystusa zgodnie z mottem: „jest rzeczą pilną, by Chrystus królował”.

lg/ rv, efe

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda