Michalici – Białoruś: Wmurowanie kamienia węgielnego w Mińsku-Łoszycy

michalici-plW pierwszy dzień października 2016 r. w parafii Matki Bożej Różańcowej w Mińsku-Łoszycy(Białoruś) miało miejsce historyczne wydarzenie: wmurowanie kamienia węgielnego w fundamentynowo powstającego sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Kamień węgielny pochodzi z Bazyliki św. Piotra na Watykanie, został podarowany przez Stolicę Apostolską, a poświęcił go ojciec świętyFranciszek. Uroczystość była połączona ze świętowaniem parafialnego odpustu ku czci Matki BożejRóżańcowej, który przypada na 7 października.

W tym historycznym wydarzeniu wzięli udział kapłani, którzy przybyli z mińskich parafii, a także goście z Polski: przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk i ekonom generalny ks. Jerzy Sosiński, ponieważ do tego Zgromadzenia należy proboszcz parafii MB Różańcowej ks. Giennadij Kucharewicz.

Mszy św. przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz. Po raz pierwszy była ona sprawowana przy ołtarzu polowym, który wejdzie w jeden kompleks z sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

W homilii ks. Arcybiskup zauważył, że wydarzenie wmurowania kamienia węgielnego ma miejsce na początku października – miesiąca modlitwy różańcowej w Kościele katolickim. Przypomniał o istocie modlitwy, o jej znaczenie i wezwał, by codziennie odmawiać różaniec.

„Dzisiaj w parafii Matki Bożej Różańcowej, w malowniczej dzielnicy Mińska – Łoszycy, dokonuje się znaczące wydarzenie – wmurowanie kamienia węgielnego pod przyszłą świątynię, która stanie się jednocześnie sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Już sam fakt, że w tej części stolicy Białorusi znajduje się kaplica i rozpoczyna się budowa nowego kościoła nie jest niczym innym jak znakiem Bożego miłosierdzia. Staje się to szczególnie widoczne, gdy przypomnimy sobie niedawną przeszłość, kiedy to w Mińsku nie było żadnej świątyni. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła to ważne i znaczące wydarzenie zarówno w życiu parafii, jak i całej diecezji. Mówi bowiem o tym, że w przyszłości powstanie jeszcze jedno miejsce spotkania człowieka z Bogiem, a także o dynamizmie Kościoła, który odradza się do życia”.

Ks. Arcybiskup – razem z Ojcem Generałem ks. Dariuszem Wilkiem i ks. proboszczem Giennadijem Kucharewiczem, przewodniczył także ceremonii wmurowania kamienia. Razem z nim została wmurowana wykonana ze stali nierdzewnej tuba, zawierająca dokument potwierdzający pochodzenie kamienia oraz podpisana przez wszystkich obecnych na uroczystości kapłanów.

Wyrazy wdzięczności za życzliwość i ojcowską opiekę skierował do ks. Arcybiskupa przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk. Dodał: „To historyczne wydarzenie wmurowania kamienia węgielnego z Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie pozostanie w pamięci nie tylko parafii, ale Kościoła na Białorusi. Dziś tu, w Mińsku, powstaje historia całego Powszechnego Kościoła. Ceremonia ta dotyka serca każdego z nas. I dziękujemy Panu Bogu, że pozwolił nam doczekać tego dnia…”.

Niezwykły jest fakt, że uroczystość dokonała się w Roku Bożego Miłosierdzia. Od początku obchodów tego Roku, w parafii Matki Bożej Różańcowej, codziennie o godz. 15.00 odbywa się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i odmawiana jest koronka transmitowana przez Internet na cały świat. Modlitwa ma miejsce przed obrazem Jezusa Miłosiernego – jedynej na Białorusi kopii obrazu namalowanego w Wilnie według wizji św. Siostry Faustyny. Obraz ten znajduje się w koszyckiej parafii.

„Szliśmy do tej uroczystości 13 lat” – powiedział na zakończenie ks. Giennadij Kucharewicz. Tyle bowiem czasu minęło od dnia, w którym śp. Kard. Kazimierz Świątek zdecydował o budowie sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łoszycy. W tej intencji modlili się wierni najpierw pod odkrytym niebem, później w domach prywatnych i w wynajmowanym budynku administracyjnym. W tym czasie parafialna rodzina wzrosła z kilkudziesięciu do tysięcy osób. Ale ten duchowy i materialny Kościół nie mógłby powstać bez duchowej i materialnej pomocy. – Ekscelencjo! – zwrócił się ks. Proboszcz do abpa T. Kondrusiewicza, cieszymy się, że ks. Arcybiskup poparł pomysł śp. Kard. Świątka o budowie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w stolicy. Dzięki pomocy naszego Zgromadzenia, mamy dzisiaj piękną kaplicę i polowy ołtarz z gospodarczymi budynkami, a także fundamenty przyszłego sanktuarium. Na terytorium zostały położone wszystkie inżynieryjne sieci. Niech Bóg wynagrodzi za to!”.

Po wspólnym posiłku, na zakończenie uroczystości wszyscy obecni: kapłani i wierni, zebrali się o godz. 15.00 przed obrazem Jezusa Miłosiernego na modlitwie.

Halina Abakuńczyk

Za: www.michalici.pl