Home WiadomościZe Świata Michalici: Wielkie dni w Castel Sant’Elia

Michalici: Wielkie dni w Castel Sant’Elia

Redakcja

michalici.plPapież Franciszek podczas audiencji ogólnej 8 grudnia 2015 wyjaśniając znaczenie rozpoczętego Roku Jubileuszowego życzył wszystkim: Niech każdy z nas doświadczy w tym Roku Świętym Bożego Miłosierdzia, aby sam mógł stać się świadkiem tego, że Bogu najbardziej podoba się przebaczać. Aby przeżyć dobrze ten błogosławiony czas dany nam od Boga, czas odnowy duchowej i powrotu do Miłosiernego Ojca, wspólnota Księży Michalitów, pracująca duszpastersko przy Sanktuarium Matki Bożej „ad Rupes” w Castel Sant’Elia, już od pierwszych dni nadzwyczajnego Jubileuszu proponuje wszystkim przybywającym do tego świętego miejsca pochylenie się nad znaczeniem tematu Miłosierdzia.

W sposób szczególny od kilku miesięcy księża kustosze przybliżają pielgrzymom i przyjaciołom sanktuarium przesłanie Jezusa Miłosiernego przekazane w ubiegłym stuleciu przez Świętą Siostrę Faustyne Kowalską. W tym czasie rektor sanktuarium ks. Piotr Burek wraz ze wspólnotą zakonną wystosował prośbę do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach o ofiarowanie naszemu Papieskiemu Sanktuarium, które jest kościołem jubiluszowym w diecezji Civita Castellana, relikwii św. Faustyny. Po pozytywnej odpowiedzi, delegacja wspólnoty zakonnej wraz z raprezentacją władz miasta Castel Sant’Elia i przyjaciółmi sanktuarium udała się do Krakowa, aby w niedzielę 10 kwietnia br. wziąć udział w oficjalnym przekazaniu relikwi Apostołki Miłosierdzia Papieskiemu Sanktuarium Matki Bożej „ad Rupes”.

Uroczyste wprowadzenie relikwi do naszego Sanktuarium poprzedzone zostało duchowym przygotowaniem w formie Triduum, w czasie którym pochyliliśmy się nad historią kultu Bożego Miłosierdzia. W czasie przygotowania został wyświetlony film o życiu duchowym św. Siostry Faustyny, aby jeszcze lepiej poznać jej wielką rolę w rozkrzewieniu na cały świat kultu Miłosierdzia.

Sobota 30 kwietnia br. wpisze się na stałe w historię naszego Sanktuarium. W uroczystej Eucharysti, celebrowanej w Bazylice Świętego Józefa przez abpa Piero Marini, przewodniczącego Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, byłego mistrza papieskich ceremonii liturgicznych za pontifikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI, oraz przy obecności i konceblebracji jałmużnika papieskiego abpa Konrada Krajewskiego oraz księży michalitów pracujących w tutejszym sanktuarium, zostały wprowadzone relikwie św. Siostry Faustyny. W powitaniu ks. Piotr Burek uświadomił obecnym wiernym że nie przyjmujemy do tego świętego miejsca jakiegoś przedmiotu, lecz realną obecność tej świętej Apostołki Miłosierdzia, aby pomagała nam odważnie zwracać się ku Bogu Ojcu Miłosiernemu. Główny celebrans natomiast przypomniał aktualność aktu strzelistego, często przyłowywanego przez s. Faustynę w swoim „Dzienniczku”: Jezu ufam Tobie. Przypomniał wiernym że symboliczna jest data wprowadzenia tutaj relikwi: 30 kwietnia, gdyż przypomina datę kanonizacji tej wielkiej świętej na Placu Świętego Piotra w Watykanie 16 lat temu, również w czasie Roku Jubileuszowego, 2000-lecia chrześcijaństwa. Wspominał swój udział w tamtym dniu kanonizacji, podkreślając wielkie emocje, jakie jej towarzyszyły. Po Eucharystii wierni mieli możliwość uczczenia relikwi Świętej Siostry

Niedziela 1 maja br. była kolejnym dniem wielkich uroczystości jubileuszowych. O godzinie 11.30 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem Prefekta Kongregacji ds. Doktryny Wiary, kard. Gerharda Ludwiga Müllera. Uroczysta Msza święta przywoływała trzy ważne wydarzenia: po pierwsze rozpoczęliśmy nią miesiąc maryjny w naszym Sanktuarium; po drugie obchodziliśmy 100. rocznicę śmierci pierwszego rektora franciszkańskiego tutejszego Sanktuarium i biskupa diecezji Nepi-Sutri śp. bpa Józefa Bernarda Debbinga; a po trzecie obchodziliśmy 28 rocznicę wizyty w tym świętym miejscu Ojca Świętego Jana Pawła II. W homilii ks. Kardynał przypomniał wielkie zasługi śp. bpa Debbinga dla sanktuarium, diecezji i Kościoła Powszechnego. W czasie swojej wizyty, kard. Müller nawiedził Bazylikę św. Eliasza, Grotę Matki Bożej „ad Rupes”, a następnie oddał hołd śp. Biskupowi na cmentarzu franciszkańskim, gdzie spoczywa. Na zakończenie swojej wizyty Kardynał Prefekt spotkał się ze wspólnotą zakonną podczas posiłku.

Łukasz Nowak CSMA

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda