Home WiadomościZe Świata Michalita Misjonarzem Miłosierdzia na Papui Nowej Gwinei

Michalita Misjonarzem Miłosierdzia na Papui Nowej Gwinei

Redakcja

W dniu 14 października 2020 r. ordynariusz diecezji Mount Hagen na Papui Nowej Gwinei Arcybiskup Douglas Young SVD zaprezentował oficjalny dokument – dekret Stolicy Apostolskiej – nominację ks. Bogdana Świerczewskiego CSMA na Misjonarza Miłosierdzia.

Realizacja posłannictwa Misjonarza Miłosierdzia polega na głoszeniu Bożego miłosierdzia przy okazji homilii, rekolekcji i konferencji oraz posługę sakramentu pokuty i pojednania. W konfesjonale Misjonarz Miłosierdzia ma szczególne uprawnienia rozgrzeszania z grzechów, które są zastrzeżone dla Ojca Świętego: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu oraz zdradę tajemnicy spowiedzi.

W Bulli Misericordiae vultus Ojciec święty Franciszek tak charakteryzuje misję i rolę Misjonarzy Miłosierdzia: Będą znakiem matczynej troski Kościoła o Lud Boży, aby wszedł on w głębokości bogactwa tej tajemnicy tak fundamentalnej dla naszej wiary. (…) Będą przede wszystkim żywym znakiem tego, jak Ojciec przygarnia tych, którzy szukają jego przebaczenia. Będą Misjonarzami Miłosierdzia, ponieważ będą kształtować ze wszystkimi spotkanie pełne człowieczeństwa, źródło uwolnienia, bogate w odpowiedzialność za przezwyciężenie trudności i podjęcie nowego życia otrzymanego w Chrzcie świętym. W ich misji pozwolą się oni poprowadzić słowom Apostoła: „Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie” (Rz 11, 32).

Ks. Bogdan Świerczewski CSMA, od 11 lutego 1991 r., pełni posługę misyjną na Papui Nowej Gwinei. W latach 1991-2007 przebywał na terenie diecezji Wabag, gdzie pracował jako proboszcz w parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wanepap (1991-2000) oraz w parafii pod wezwaniem św. Józefa w Kasap (2001-2007). Jego duszpasterskiej pieczy, oprócz kościołów parafialnych, było powierzone 13 kaplic w Wanepap i 10 kaplic w Kasap. W latach 1994-2000 był dziekanem dekanatu Lagaip. Od 2007 r. pełni posługę misyjną na terenie archidiecezji Mount Hagen. W latach 2007-2018 był proboszczem w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Kuli (10 kaplic). Od 2018 r. jest rektorem regionalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust. Na terenie archidiecezji pełni wiele ważnych funkcji: wikariusza generalnego Biskupa Archidiecezji Mount Hagen (od 2009 r.), konsultora, członka rady kapłańskiej (od 2007 r.), dziekana Mount Hagen (2007-2009), przewodniczącego rady kapłańskiej (2009-2012), członka Rady Edukacji Szkół Katolickich (od 2014 r.), moderatora Wspólnot Bożego Miłosierdzia. Jest także egzorcystą diecezjalnym. W michalickiej wspólnocie misyjnej na Papui Nowej Gwinei ks. Bogdan pełnił funkcje przełożonego domu zakonnego w Mount Hagen (2007-2016) oraz ojca duchownego lokalnej wspólnoty (2016-2019). Aktualnie jest wikariuszem przełożonego Wiceprowincji na Pacyfiku.

W roku 2010 ks. Bogdan Świerczewski CSMA podjął się budowy od podstaw Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w miejscowości Ruqust na terenie parafii w Kuli. Konsekracja świątyni odbyła się w dniu 22 października 2015 r. W Sanktuarium, poza tradycyjnymi formami duszpasterskiej posługi, głoszone są rekolekcje o Bożym Miłosierdziu, sprawowane są nabożeństwa z modlitwą uwolnienia. W szczególny sposób szerzony jest także tutaj kult św. Michała Archanioła.

Ks. Bogdanowi, w posłudze Misjonarza Miłosierdzia, życzymy wielu błogosławionych owoców.

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda