Home WiadomościZe Świata Międzynarodowa Rada Sprawiedliwości i Pokoju i Integralności Stworzenia (SPOS) Zakonu Braci Mniejszych

Międzynarodowa Rada Sprawiedliwości i Pokoju i Integralności Stworzenia (SPOS) Zakonu Braci Mniejszych

Redakcja

W dniach od 3 do 10 czerwca 2019 r. Kustodia Ziemi Świętej była gospodarzem spotkania  Międzynarodowej Rady Sprawiedliwości i Pokoju i Integralności Stworzenia (SPOS) Zakonu Braci Mniejszych. Przedstawicielem konferencji Północno-Słowiańskiej był o. Maciej Olszewski.

Biuro SPOS zajmuje się wieloaspektowymi działaniami na rzecz sprawiedliwości, pokoju i integralności stworzenia, uznawanych za podstawowe wartości duchowości franciszkańskiej. Wartości te znajdują  odzwierciedlenie m.in. w walce ze zmianami klimatu i ochronie praw człowieka.  Szczególną uwagę zwraca się na rzeczywiste problemy w 119 krajach, w których Zakon jest obecny i działa. O. Jaime Campos, dyrektor Biura Generalnego SPOS skomentował to wydarzenie mówiąc, że : „pozwala nam ocenić dotychczas wykonaną pracę, wymienić się doświadczeniami, i wyznaczyć nowe zadania ze szczególnym odniesieniem do treści encykliki„ Laudato si”.

Spotkanie  zostało otwarte celebracją eucharystyczną, której przewodniczył Kustosz Ziemi Świętej, o. Francesco Patton. Następnie przedstawiciele różnych konferencji z Australii, Chile, Kolumbii, Korei, Filipin, Francji, Włoch, Meksyku, Polski, Wielkiej Brytanii, Słowenii i USA zaprezentowali swoją działalność z ostatnich kilku lat oraz wskazali na szczególnie ważne problemy środowisk które reprezentowali.

Na spotkaniu w Jerozolimie pojawili się także przedstawiciele trzech organizacji ściśle współpracujących z Biurem SPOS: Światowy Katolicki Ruch na rzecz Klimatu (MCMC), Stowarzyszenie Pax Christi i Franciscans International.

MCMC reprezentował Dyrektor Wykonawczy Argentyny Tomás Insua, który mówił o celu Ruchu: pomagać Kościołowi w praktyce Laudato Si ”…. ”Aby to zrobić, musimy to po prostu przeżyć i wdrożyć tak bardzo potrzebną „ekologiczną konwersję”, która zmienia zarówno relacje ze stworzonym, jak i stylem życia. Celem MCMC jest pomoc Kościołowi, aby był bardziej zrównoważony i zaangażowany w publiczną debatę na temat kryzysu klimatycznego, aby chronić nasz wspólny dom: „ Matkę Ziemię”.

W imieniu Franciscans International (FI) zaprezentował się Fr. Markus Heinze OFM, Dyrektor Wykonawczy. Stowarzyszenia Pozarządowego, które reprezentuje całą rodzinę franciszkańską przy ONZ z biurami w Genewie i Nowym Jorku. Powiedział on m.in. że: Misja FI koncentruje się na obronie praw człowieka. FI, wraz z franciszkanami, słuchając bezpośrednio świadectw osób zaangażowanych w to dzieło w różnych krajach, w których łamane są prawa człowieka. Podejmujemy te problemy i przedstawiamy je różnym agencjom ONZ. (…) Naszym celem jest informowanie o tym, co dzieje się na świecie, by podnieść świadomość i skłonienie do konkretnych działań Organizację Narodów Zjednoczonych”.

Międzynarodowe Spotkanie SPOS zakończyło się opracowaniem kluczowego dokumentu, w którym przedstawiono najbardziej palące i aktualne kwestie dotyczące sprawiedliwości, pokoju i ekologii oraz wyznaczono zadania do wykonania dla koordynatorów poszczególnych konferencji. Wkrótce dokument ten zostanie rozesłany do wszystkich prowincji w całym Zakonie.

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda