Home WiadomościZe Świata Międzynarodowy Zjazd Rodziny Kamiliańskiej

Międzynarodowy Zjazd Rodziny Kamiliańskiej

Redakcja

W dniach 14-19 października 2018 roku odbył się w Rzymie Międzynarodowy Zjazd Świeckiej Rodziny Kamiliańskiej pod hasłem: Kamiliański charyzmat, duchowość i misja we współczesnym świecie. Na spotkanie zorganizowane w Domu Sióstr Służebniczek w Rzymie przybyło 62 przedstawicieli z 25 krajów. Był to czas sześciodniowej duchowej integracji, naukowych dysput, życiowych wyznań oraz bagażu wzajemnych doświadczeń.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę pielgrzymką na Plac św. Piotra i uczestnictwem we mszy św. podczas której papież Franciszek kanonizował siedmioro błogosławionych, wśród nich papieża Pawła VI i arcybiskupa Oscara Romero, męczennika z Salwadoru. Po południu pielgrzymi udali się do kościoła św. Marii Magdaleny przy Piazza Della Maddalena, gdzie mieści się dom generalny Zakonu Kleryków Regularnych Posługujących Chorym. Ojcowie Kamilianie ugościli nas lunchem, następnie mieliśmy okazję zwiedzić kościół będący arcydziełem rzymskiego stylu barokowo-rokokowego, gdzie spoczywają doczesne szczątki św. Kamila de Lellis.

Część konferencyjną zainaugurował o. Leo Pessini, przełożony generalny zakonu, wykładem Powołani do świętości w mojej rzeczywistości: adhortacja „Gaudete et exsultate” papieża Franciszka. Następne dni to poszczególne konferencje – Rosa Bianca Carpene (była przewodnicząca LCF): Powołania świeckich i kamiliański charyzmat; Lucy Maldonado z Ekwadoru: Kamiliański charyzmat w hospicjach i opiece paliatywnej; o. Angelo Brusco (przełożony generalny w latach 1989-2001): Związek Rodziny Kamiliańskiej z Zakonem św. Kamila i z Kościołem; Gregoire Ahongbonon z Wybrzeża Kości Słoniowej (założyciel licznych ośrodków dla umysłowo chorych w Togo, Beninie, Wybrzeża Kości Słoniowej i Burkina Faso): Zdrowie psychiczne i readaptacja po wykluczeniu społecznym; s. Riccarda Lazzari: Maryja, Uzdrowienie Chorych w moim życiu jako świeckiego Kamilianina; o. Laurent Zoungrana (wikariusz generalny): Bycie Kamilianinem i Samarytaninem we współczesnym świecie; o. Aris Miranda (konsultor generalny) wraz ze współpracownikami odpowiedzialny za CADIS (Kamiliańska Międzynarodowa Organizacja Pomocy Ofiarom Katastrof) podsumował wykonaną pracę w odniesieniu do zbiorowych katastrof w ciągu minionego prawie dwudziestolecia; o. Frank Monks (przełożony generalny w poprzednich latach): Wezwanie do życia w błogosławieństwie w świeckim społeczeństwie; Isabel Calderon (pierwsza przewodnicząca LCF): Żyć kamiliańskim charyzmatem z oddaniem i kreatywnością.

Za: kuria.kamilianie.eu

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda