Home WiadomościZe Świata Misja polskich franciszkanów w Kenii ogłoszona prowincją

Misja polskich franciszkanów w Kenii ogłoszona prowincją

Redakcja

Obradująca w Collevalenza we Włoszech Kapituła generalna franciszkanów (OFMConv) ustanowiła w sobotę 8 czerwca nową prowincję Zakonu w Kenii. Początek misji francszkańskiej w Kenii dali polscy misjonarze w 1983 r. Pierwsza wspólnota powstała w Ruiri jako wotum wdzięczności za kanonizację św. Maksymiliana Kolbe. Dzięki licznym powołaniom misja rozrosła się bardzo szybko i Kapituła uznała, iż jest już gotowa do przekształcenia w niezależną prowincję Zakonu. Oto relacja z przebiegu dyskusji dotyczącej ustanowienia prowincji kenijskiej, która znajduje się na oficjalnej stronie Zakonu:

Obrady w auli rozpoczęły się od omówienia wniosku dziewiątego: kapituła generalna decyduje, że kustodia prowincjalna św. Franciszka z Asyżu w Kenii, należąca do prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego w Polsce (Gdańsk), zostaje erygowana jako prowincja. Fr. Kazimierz Szulc, kustosz kenijski, w krótkim sprawozdaniu ukazał stan jurysdykcji: jest tam około 40 profesów solemnych i 6 klasztorów, panuje wielkie ożywienie w działalności duszpasterskiej i w trosce o ubogich, tak samo jest też na płaszczyźnie powołaniowej.

Fr. Jan Maciejowski, nowo wybrany wikariusz generalny, jako były minister prowincjalny prowincji matki poparł prośbę o erygowanie prowincji. Fr. Anthony Bezo Kutiero, nowo wybrany asystent AFCOF (African Federation of Conventual Franciscans), zalecił zatwierdzenie wniosku, podobnie jak to następnie uczynił fr. Tadeusz Świątkowski w imieniu poprzedniego definitorium generalnego.

Wystąpienia w auli były pełne entuzjazmu dla drogi przebytej przez naszych współbraci w Afryce. Winniśmy dziękować Bogu za to, czego dokonano, i za to, co jeszcze będzie można zrobić w przyszłości. Głosowanie odbyło się przez aklamację i decyzję podjęto jednomyślnie.

Za: www.ofmconv.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda