Home WiadomościZe Świata Misjonarze Kombonianie: Pożegnanie z ojcem Agostoni

Misjonarze Kombonianie: Pożegnanie z ojcem Agostoni

Redakcja

16 stycznia zmarł w wieku dziewięćdziesięciu jeden lat, należący do Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów, ojciec Tarcisio Agostoni. O. Agostoni spędził życie w służbie Kościoła i walce o prawa człowieka w Afryce, a w szczególności Ugandzie.

Przez dziesięć lat był też Przełożonym Generalnym Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów. Ojciec Agostoni zostanie zapamiętany jako misjonarz o niebywałym doświadczeniu, a także jako polityczny i społeczny działacz.

Ojciec Sylvester Haegek’Imana, przełożony Misjonarzy Kombonianów w Ugandzie, przekazał MISNA, że otrzymał kondolencje od wielu biskupów. „To wielka strata dla Kombonianów, dla Kościoła i dla ludności ugandyjskiej – powiedział misjonarz. – W kraju tym o. Agostoni zostawił po sobie szczególny ślad na polu nie tylko religijnym ale także politycznym.”

Urodzony w Desio w archidiecezji mediolańskiej, 23 grudnia 1920 roku, o. Agostoni miał swój pierwszy apostolat „Ad Gentes” w Gulu, w północnej Ugandzie. Od tamtego momentu rozpoczęła się jego droga misyjna, która pośród wszystkich innych działalności zaprowadziła go również do działalności w komunikacji korporacyjnej i założenia magazynu „Leadership” („Przywództwo”), promującego społeczną i polityczną edukację opartą na Chrześcijańskich wartościach. „Jego zaangażowanie – dodał o. Sylvester – stało się impulsem do udziału przy stworzeniu Demokratycznej Partii Ugandy, kierowanej przez Paula Semogerere. Celem tej partii było długoterminowe działanie mające na celu stworzenie pluralistycznego i otwartego pokolenia”.

Oddanie o. Agostoni Afryce trwało niezmiennie, prowadząc go przez różne role. W latach 1969-79 piastował również stanowisko Najwyższego Przełożonego Kombonianów. W 2002 roku opublikowana została także książka ojca zatytułowana „Czy państwo ma prawo zabić? Pytanie z Afryki” („Does the State Have the Right to Kill? A question from Africa”), w której o. Agostoni porusza kwestię kary śmierci, nazywając ją “naruszeniem prawa do życia, podstawowego prawa danego człowiekowi przez Boga”.

„Od kilku dobrych lat – dodaje prowincjał Kombonianów – Uganda szła w kierunku totalnego zniesienia kary śmierci, co jest jedną ze spuścizn o. Agostoni. Był on jednym z niewielu ludzi potrafiących zawsze wywrzeć wpływ na zarządzanie i politykę”.

Źródło: MISNA
Tłum.: Martyna

Za: www.kombonianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda