Home WiadomościZe Świata Mozambik – Salezjanie gotowi do pomocy i odbudowy

Mozambik – Salezjanie gotowi do pomocy i odbudowy

Redakcja

Cyklon Idai, który przeszedł przez Mozambik, zabił setki osób, zniszczył miasto Beira i zmiótł z powierzchni ziemi całe wioski. Potwierdzono już śmierć ponad 450 osób, a ponad 1500 jest rannych w tym kraju, nie licząc ofiar w Malawi i Zimbabwe oraz innych krajach, dotkniętych tym żywiołem. Salezjanie z Mozambiku w rozmowie z ANS informują, że nie ucierpieli bezpośrednio i starają się w różny sposób nieść pomoc i są gotowi pomóc w odbudowie.

Salezjańskie domy znajdują się niedaleko od obszarów, które zostały dotknięte cyklonem – mowa tu o tzw. korytarzu Beira”, o długości ok. 130 km, zamieszkałym przez milion osób. Dom inspektorialny znajduje się 1100 km na południe od tego miejsca, a najbliższa placówka to Tete, odległa o ponad 500 km.

To tłumaczy zarówno to, dlaczego ośrodki prowadzone przez synów Księdza Bosko nie doznały bezpośrednich zniszczeń, poza jakimś małym uszkodzeniem spowodowanym intensywnymi deszczami w całym kraju, jak i to, dlaczego teraz nie mogą uczestniczyć osobiście w akcji pomocy; jak wiemy, drogi wjazdowe do miasta Beira i do prowincji Sofala zostały zniszczone i niemożliwy jest przejazd nimi już od wielu dni.

Największy niepokój dotyczy licznych uczniów z ośrodków salezjańskich, którzy normalnie przebywają w internatach szkół, a których rodziny znajdują się na terenach dotkniętych cyklonem.

W międzyczasie synowie Księdza Bosko, odpowiadając na apel Konferencji Zakonników Mozambiku, do ktorej należą, włączyli się w zbiórkę pieniędzy, by przekazać je “Caritas” i organizacjom pozarządowym, takim jak “Lekarze bez Granic”, z przeznaczeniem zarówno na pierwszą pomoc, jak i prace związane z odbudową.

Poza tym, w ośrodkach edukacyjnych gromadzone są różne artykuły pierwszej potrzeby (pożywienie, lekarstwa, odzież, woda pitna), które potem zostaną przekazane osobom niosących pomoc na terenach dotkniętych cyklonem Idai.

“Dziękujemy wszystkim za modlitwy i wszelkie wyrazy solidarności dotąd okazane. Nie przestańcie nam pomagać” – powiedział przełożony wizytatorii Mozambiku – ks. Marco Biaggi.

ANS – Maputo

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda