Narodowe spotkanie młodzieży w Bułgarii

Po raz kolejny w Bułgarii, od 5 do 8 lipca zostało zorganizowane narodowe spotkanie młodzieży. Jest to inicjatywa Konferencji Episkopatu Bułgarii, aby co roku w różnych miejscach odbywały się spotkania dla bułgarskiej młodzieży. Odpowiedzialnym z ramienia Episkopatu jest o. Ventsislav Nikolov OFM Conv.

W tym roku narodowe spotkanie młodzieży odbyło się w Belene, północna Bułgaria, miejsce urodzin bł. Eugeniusza Bosilkova, męczenika za wiarę. Tematem spotkania jest Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny (Łk. 1,49). Ponad 200 młodych ludzi przyjechało z całego kraju aby rozważać Boże słowo, budować wspólnotę i wspólnie spędzić czas. Patronami spotkania zostali wybrani bł. Eugeniusz Bosilov i bł. Franciszek i Hiacynta z Fatimy.

Mając na uwadze, że Kościół katolicki w Bułgarii jest bardzo mały, takie inicjatywy dla młodych są bardzo ważne. Daje to okazję do wzrastania w wierze, lepszego poznania się, jak również, co według mnie jest cenną rzeczą to tworzenie wspólnoty. Na codzień ci młodzi ludzie żyją w rozproszeniu, bardzo często doświadczają swoistej dyskryminacji z faktu że są katolikami i że praktykują swoją wiarę. Dlatego program został przygotowany w taki sposób, aby młodzież ubogaciła się duchowo, jak również by miała przekonanie że nie są sami. Konferencje duchowe prowadził bp. Hristo Proikov. Młodzież miała okazje zadać pytania, które są ważne dla nich. Ważnym punktem programu był wyjazd na wyspę Persin, na Dunaju, gdzie w czasie systemu komunistycznego było więzienie dla więźniów politycznych, jak również dla duchownych katolickich. Przy tzw. Wtori Obekt młodzież przygotowała i przeżyła drogę krzyżową, modląc się za wszystkie ofiary reżymu komunistycznego.

Modlimy się aby to spotkanie wydało duchowe owoce w życiu młodych ludzi w Bułgarii.

o. Jaroslaw M. Bartkiewicz ofm conv