Ned Stark zagra jezuitę w serialu BBC

Tej wiosny BBC wyemituje nowy sześcioczęściowy serial o katolickim księdzu z północy Anglii.

„Broken” – taki będzie nosić tytuł ta produkcja – zmaga się z niezwykle bolesnymi walkami, które napotyka garstka parafian, a także z ludzką słabością ojca Michaela Kerrigana. Sean Bean (znany m.in. z „Sharpe”, „Gry o Tron” czy „Władcy pierścieni”) gra główną rolę – jezuitę Michaela. Większość scen rozgrywa się przy kościele św. Franciszka Ksawerego w Liverpoolu, który należy do jezuitów.

Opiekunem aktora został również jezuita – Denis Blackledge SJ, który jest proboszczem parafii św. Franciszka Ksawerego.

– Przez dziewięć dni 12-godzinnego filmowania, nasz kościół św. Franciszka Ksawerego stał się gwiazdą – pisze ojciec Blackledge dla America Magazine. – Aktorzy, specjaliści i reżyserzy pokochali to miejsce, mówiąc, że posiada ono „efekt wow!”.

– Sean Bean przyszedł ze swoim osobistym asystentem na naszą niedzielną mszę na dzień przed rozpoczęciem zdjęć, aby poczuć to miejsce i zobaczyć, jak odprawiałem Eucharystię dla rodzin – wspomina jezuita. – Musiał wiedzieć, jak być uczestnikiem Eucharystii, a ja chciałem sprawdzić scenariusz, aby upewnić się, że wszystkie użyte teksty są zgodne z aktualnym stanem rzeczy.

Proboszcz ujawnił także kilka zabawnych momentów z kręcenia filmu: – Po cichu pokazałem Seanowi jak prowadzić mszę na różnych etapach. To było bardzo satysfakcjonujące, widząc jak Sean wrósł w tę część i jak poważnie potraktował swoją rolę, pokazując obraz człowieka obdarzonego kapłaństwem.

Opowiedział również o tym, jak Sean Bean chciał pouczać dzieci… przystępujące w serialu do Komunii świętej: – Sean szybko się uczył i łatwo się z nim pracowało. W pewnym momencie nawet przyszedł do mnie i powiedział: „Niektóre dzieci nie przyjmują poprawnie Komunii, Denis!”.

Sześć odcinków serialu „Broken” będzie emitowane przez BBC jeszcze w 2017 roku.

Za: www.deon.pl