Home WiadomościZe Świata Nepal: Salezjanie dostarczają sprzęt medyczny dla chorych na Covid-19

Nepal: Salezjanie dostarczają sprzęt medyczny dla chorych na Covid-19

Redakcja

Pandemia Covid-19, jak to się stało po trochu na całym świecie, jeszcze bardziej zubożyła ten mały górzysty kraj, jakim jest Nepal. Salezjanie, którzy pracują w Nepalu, są od dawna przyzwyczajeni do podejmowania odpowiednich i terminowych interwencji, zarówno w okresach spokoju, jak i w nagłych wypadkach, tak jak to miało miejsce w przeszłości w przypadku trzęsień ziemi i klęsk żywiołowych. Dlatego w tej sytuacji, jaka zaistniała, każda z siedmiu placówek salezjańskich w Nepalu pomogła kilkuset rodzinom ze swojego sąsiedztwa i z okolicznych wiosek, niosąc poza tym pomoc dzieciom w wieku szkolnym. A teraz, gdy nowa fala infekcji nasiliła się również w Nepalu, jak informuje ks. Augusty Pulickal, koordynator salezjańskich misji w tym kraju, salezjanie na nowo podjęli różne inicjatywy solidarnościowej pomocy.

W dniu 30 maja salezjańskie wspólnoty znajdujące się w Dolinie Katmandu, ze wsparciem dobroczyńców, przekazały sprzęt medyczny oraz różne narzędzia i środki, takie jak koncentrator tlenu, oksymetry, środki ochrony indywidualnej, maski, środki dezynfekujące… gminie Godavari z przeznaczeniem dla nowego ośrodka leczenia chorych na Covid-19, jaki ostatnio powstał na jej terenie.  

W tym ośrodku przebywa obecnie 19 pacjentów, ale jest tylko tylu, bo większość z nich, dzięki zastosowanemu leczeniu, wyzdrowiało i mogło wrócić do domu. W gminie Godovari, liczącej 78 301 mieszkańców, odnotowano dotąd około 875 przypadków zakażenia Covid-19 i 37 zgonów.

Ze strony salezjańskiej misji ks. Pulickal zapewnił burmistrza o wsparciu potrzebujących mieszkańców gminy w tym trudnym czasie.

Zakażeń koronawirusem przybywa w znacznie szybszym tempie niż to było w przypadku pierwszej fazy pandemii. W ostatnich 15 dniach następił silny wzrost infekcji i zgonów: ponad 102 tysięcy nowych przypadków zakażeń i prawie 2300 zmarłych. W maju w całym kraju obowiązywał znacznie większy lockdown niż w poprzednim miesiącu, a wszystkie centra handlowe i sklepy spożywcze zostały zamknięte na tydzień.

Do dnia 1 czerwca, w Nepalu odnotowano ponad 561 tys. osób zakażonych Covid-19 i 7386 zgonów.

Salezjanie przybyli do Nepalu w 1922 roku. Obecnie jest ich 21, wszyscy oni należą do pięciu inspektorii hinduskich. Są deceniani oraz zdobyli uznanie rządu  i ludności Nepalu za pomoc humanitarną i odbudowę 10 szkół podstawowych i średnich po niszczycielskich trzęsieniach ziemi w 2015 roku. Realizują różne projekty rozwoju społecznego na siedmiu swoich placówkach w tym kraju.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda