Home WiadomościZe Świata Neuzelle: przybycie cystersów po 200 latach przerwy

Neuzelle: przybycie cystersów po 200 latach przerwy

Redakcja
W Neuzelle w Brandenburgii, tuż przy polskiej granicy powstał nowy klasztor cystersów. Mnisi tego zakonu zagościli na wschodzie Niemiec po 200 latach przerwy na zaproszenie miejscowego biskupa Görlitz. Sześciu cystersów zostało przysłanych z austriackiego zakonu w Heiligenkreuz.

W uroczystej Eucharystii w kolegiacie – barokowym kościele pw. Najświętszej Marii Panny – w dolnołużyckim Neuzelle wzięli udział m.in. biskup Görlitz Wolfgang Ipolt, abp Heiner Koch z Berlina, biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński i opat cystersów z Heiligenkreuz o. Maximilian Heim OCist.

W homilii bp Ipolt prosił przybyłych do Neuzelle sześciu mnichów, by swoim monastycznym życiem pokazali, że człowiekowi opłaca się poszukiwanie Boga, które go spełnia i czyni szczęśliwym. „Bądźcie radosnymi towarzyszami dla ludzi, którzy tu do Neuzelle przyjdą, by szukać życiowych odpowiedzi. Jestem pewien, że jeśli sami nieustannie będziecie szukać Boga, zachęci to również innych” mówił bp Ipolt, dodając, że tego właśnie oczekuje od mnichów Bóg i wierni.

Sześciu cystersów początkowo zamieszka na terenie byłego barokowego klasztoru. Jak poinformował ich przeor ojciec Simeon Wester OCist, docelowo mnisi chcą jednak wybudować nowy, mniejszy klasztor, który zapewni im monastyczne warunki. Barokowy klasztor jest bowiem miejscem turystycznym. Rocznie odwiedza go 120 tys. osób. Został założony 900 lat temu a w 1817 roku władze pruskie dokonały jego sekularyzacji.

Tomasz Kycia – Berlin

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda