Home WiadomościZe Świata „New York Times” pisze o franciszkanach

„New York Times” pisze o franciszkanach

Redakcja

ofmconv-netFr. Jude Winkler, asystent generalny CFF, informuje, że dziennik „The New York Times” opublikował artykuł o wyjątkowej pracy, jaką nasi zakonnicy prowadzą w Brooklynie w Nowym Jorku (USA).

Artykuł, zatytułowany: „Misja dwóch braci: ożywić kościół w Brooklynie – strefie religijnie martwej”, ukazał się 2 października 2016 r.

W 2015 r. diecezja w Brooklynie zamierzała zamknąć „kościół wspólnoty słowackiej” z racji bardzo niskiego uczestnictwa we Mszach św. Później zaprosiła franciszkanów konwentualnych, aby głosili wiarę katolicką w tej dzielnicy, którą określano jako „strefę religijnie martwą”. Gdy przybyli tu fr. Raphael Zwolenkiewicz i fr. Nicholas Spano, pierwszą decyzję, jaką podjęli, było nadanie kościołowi nowej nazwy: Misja Św. Damiana. Następnie zaczęli docierać do społeczności na nowe sposoby.

„Nie jesteśmy tu po to, aby być niewidzialnymi, ale kimś bardzo namacalnym” – mówił fr. Raphael (65 lat). Obydwaj zakonnicy noszą habit w miejscach publicznych i często widzi się ich chodzących po dzielnicy. Fr. Nicholas przyjął propozycję, aby z kościoła uczynić centrum sztuki i punkt odniesienia dla miejscowej wspólnoty. W rezultacie Misja Św. Damiana umożliwia organizowanie koncertów, które są transmitowane przez pobliską stację radiową, zaś dwie połączone grupy zbierają fundusze na odremontowanie organów piszczałkowych w kościele (koszt wynosi 226 tys. dolarów).

W dzielnicy mieszka mnóstwo młodych katolików, którzy nie praktykują wiary. Zaczynają teraz odkrywać kościół za pośrednictwem stacji radiowej i serii koncertów. Rośnie poczucie wspólnoty, a ponadto wzrasta udział wiernych we Mszach św. Ktoś miejscowy stwierdził: „To jest wspaniałe! Zakonnicy są tak wyrozumiali i gościnni!”.

Fra Mark Folger

Więcej na: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda