Home WiadomościZe Świata Niemcy: dokument episkopatu o św. Hildegardzie z Bingen

Niemcy: dokument episkopatu o św. Hildegardzie z Bingen

Redakcja

W najbliższą niedzielę Benedykt XVI ogłosi św. Hildegardę z Bingen Doktorem Kościoła. Będzie ona czwartą kobietą w tym gronie. Z tego powodu niemiecki episkopat, starając się jeszcze bardziej upowszechnić wiedzę na temat świętej z XII wieku, wydał książkę pt. „Hildegarda z Bingen: święta i Doktor Kościoła”.

We wstępie do liczącej ponad 80 stron pracy przewodniczący niemieckiego episkopatu podziękował Papieżowi za to, że w tak znaczący sposób podkreślił spuściznę św. Hildegardy. Opublikowana broszura ma pomóc wszystkim, którzy „interesują się tą nadzwyczajną osobą i jej nauką. Hildegarda była nie tylko uczoną – napisał abp Robert Zollitsch – ale również mistrzynią życia, która pokazała, w jaki sposób przejmować odpowiedzialność czerpiąc z Ewangelii”.

W pierwszej części pracy przedstawiona jest biografia średniowiecznej świętej oraz jej obszerne dzieła. Następne rozdziały poświęcone są percepcji mistyczki znad Renu. Obszerną część stanowią oryginalne cytaty Hildegardy, które mają pomóc zrozumieć jej myśl teologiczną.

Całość opracował historyk o. prof. Rainer Berndt SJ z uniwersytetu Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem. Jego pracę biskupi udostępnili również w wersji elektronicznej na stronach episkopatu.

T. Kycia, Berlin

Za: Radio Watykańskie


SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda