Home WiadomościZe Świata Niemcy – Salezjanie obchodzą 100. rocznicę obecności: iść do przodu z Księdzem Bosko

Niemcy – Salezjanie obchodzą 100. rocznicę obecności: iść do przodu z Księdzem Bosko

Redakcja

infoansW 2016 r. Rodzina Salezjańska z Niemiec obchodzi szczególną rocznicę: dokładnie 100 lat temu, w 1916 roku, gdy trwała I wojna światowa, w Würzburgu powstał pierwszy dom salezjanów Księdza Bosko w Niemczech. Z tego też względu salezjanie z inspektorii niemieckiej będą obchodzić tę znaczącą rocznicę w sposób bardzo uroczysty w dniach 3-5 czerwca, czyniąc to właśnie w miejscu, gdzie ich posłannictwo się zaczęło – w Würzburgu.

Sypialnia dla praktykantów jeszcze dzisiaj służy za ośrodek kształcenia zawodowego i resocjalizacji społecznej, do którego uczęszcza około 400 ludzi młodych, a który jest prowadzony wspólnie przez salezjanów i stowarzyszenie diecezjalne “Caritas”. Jest to Dom Macierzysty salezjanów niemieckich i stanowi pierwotną komórkę dzieła salezjańskiego w Niemczech.

Na uroczystościach w Würzburgu jest spodziewanych około tysiąca osób, pochodzących z różnych dzieł i wspólnot z terenu Niemiec: członkowie Rodziny Salezjańskiej, przyjaciele, dobroczyńcy, partnerzy, współpracownicy, a przede wszystkim liczni ludzie młodzi, którzy wspólnie przeżyją to święto w klimacie rodzinnym. “W tych dniach, z wielką wdzięcznością chcemy przypomnieć historię salezjańską w naszym kraju, którą tworzyło bardzo wiele osób, które poświęciły wszystkie swoje siły setkom tysięcy ludzi młodych. I chcemy czerpać nowe siły z tych obchodów, aby dalej móc pracować dzisiaj w duchu Księdza Bosko, kontynuując wspólnie dzieło Księdza Bosko i prowadząc je w kierunku pięknej przyszłości” – powiedział ks. Josef Grünner, salezjanin, przełożony inspektorii niemieckiej.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie uroczysta Eucharystia na terenie “Schottenanger”, w katedrze St. Kilian w Würzburgu w niedzielę, 5 czerwca, której będzie przewodniczyć Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, który przybędzie tam z Rzymu i będzie świętować cały weekend z Rodziną Salezjańską z Niemiec.

A wcześniej program obchodów przewiduje: w piątek 3 czerwca – ceremonię, w czasie której głos zabierze kardynał Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, salezjanin, arcybiskup Tegucigalpy w Hondurasie, mówiąc o aktualności pracy Księdza Bosko na rzecz współczesnej młodzieży; w sobotę 4 czerwca – wielkie święto z udziałem rodzin, cały czas na terenie “Schottenanger”, z różnymi spotkaniami, momentami radości i zajęciami interaktywnymi, które się zakończy przejażdżką statkiem po rzece Menie.

Wszystkie informacje dotyczące obchodów stulecia obecności salezjanów i program ich obchodów w inspektorii niemieckiej znajdują się na stronie: www.donbosco.de/100jahre

ANS – Würzburg

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda