Home WiadomościZe Świata Niemcy: zmarł „głos papieża” – jezuita o. Bernd Hagenkord

Niemcy: zmarł „głos papieża” – jezuita o. Bernd Hagenkord

Redakcja

W wieku 52 lat zmarł dziś w Monachium jezuita Bernd Hagenkord. Jak poinformowała jego wspólnota zakonna, przyczyną śmierci był nowotwór. Ks. Hagenkord od 2009 roku kierował niemiecką sekcją Radia Watykańskiego, w 2017 r. objął kierownictwo redaktora prowadzącego wielojęzycznego portalu watykańskiego Vatican News.

W 2019 powrócił do Niemiec i został przełożonym domu jezuitów w Monachium. Ostatnio był duchowym opiekunem tzw. Drogi Synodalnej. Z tej funkcji oficjalnie zrezygnował na kilka dni przed śmiercią.

We wspomnieniu pośmiertnym zakon jezuitów wyraził uznanie dla „żywego zainteresowania Hagenkorda refleksją i dyskusją na temat aktualnych wydarzeń w Kościele i na świecie”, która była ubogacająca dla wszystkich. W Watykanie pozostawił po sobie „bardziej nowoczesny aparat komunikacji”, jako partner i przełożony był nadzwyczaj ceniony i szanowany przez swoich współpracowników.

Był postacią znaną także poza zakonem jezuitów, wrażenie na wielu ludziach robiła jego „głęboka i szczera wiara”, a także „ostry jak brzytwa intelekt, ignacjańska analityczność i wszechstronna wiedza”. Wielu ludzi będzie odczuwało brak tego człowieka pełnego miłości i troski o innych, a także jego subtelnego, niekiedy kąśliwego dowcipu, napisali monachijscy jezuici.

Bernd Hagenkord urodził się 4 października 1968 r. w niemieckim Hamm. W 1992 r. wstąpił do zakonu jezuitów, a 10 lat później w Kolonii przyjął święcenia kapłańskie. Studiował dziennikarstwo, historię, filozofię i teologię w Giessen, Hamburgu, Monachium i Londynie, później pracował jako duszpasterz, a następnie w redakcji magazynu „Jesuiten”. Pod koniec 2009 r. objął kierownictwo niemieckiej sekcji Radia Watykańskiego, a od 2017 r. był jedną z najważniejszych osób w procesie reformy mediów watykańskich; od tego czasu był także koordynatorem grupy jezuitów pracującej w Radiu Watykańskim.

ts / Monachium

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda