Niemieccy benedyktyni kandydują w wyborach komunalnych

Benedyktyni z niemieckiego Münsterschwarzach już po raz kolejny będą uczestniczyli w planowanych na marzec wyborach komunalnych. Opactwo poinformowało, że na listę kandydatów do rady gminy w Markt Schwarzach wystawiło kandydatury sześciu mnichów.

„Ponieważ w radzie gminnej nie chodzi o politykę partyjną, ale o udział obywateli i ich współodpowiedzialność, mogą w niej zasiadać również zakonnicy”, tłumaczy o. Christoph Gerhard.

Ekonom opactwa, który już zasiada w radzie gminy, jest na pierwszym miejscu sześcioosobowej listy zakonnych kandydatów w obecnych wyborach. Podkreślił, że jeśli i tym razem któryś z mnichów zostanie wybrany, będzie musiał działać przede wszystkim zgodnie ze swoim sumieniem, dla dobra gminy, a nie w interesie klasztoru.

Benedyktyni w Münsterschwarzach mają swego przedstawiciela w radzie gminy od 1918 roku, z wyjątkiem okresu rządów hitlerowskich. Członkiem tej aktywnej wspólnoty jest o. Anselm Grün, autor popularnych bestsellerów z zakresu duchowości chrześcijańskiej, który do października 2013 roku przez 36 lat kierował sprawami gospodarczymi opactwa. Sprawy macierzystego zakonu leżą mu ciągle na sercu, nadal bacznie obserwuje i doradza. Ponadto pracuje nad kolejnymi książkami, prowadzi wykłady i seminaria, a także warsztaty w zakresie medytacji, w których znaczącą rolę odgrywa psychoterapia, kontemplacja oraz “post”. Prowadzi też „Recollectio”- dom rekolekcyjny dla księży przeżywających życiowy kryzys. Od 2006 roku wydaje czasopismo „Einfach leben” (Po prostu żyć).
W opactwie mieszka 80 braci, a w obiektach klasztornych zatrudnionych jest ponad 300 osób, zakonnicy prowadzą też gimnazjum dla 800 uczniów. Stanowi to ważną część rynku i dlatego uważają, że ich współodpowiedzialność za całą gminę jest uprawniona i ważna. Zastrzegają jednocześnie, że wykluczają ubieganie się o urząd burmistrza, czy jakiekolwiek funkcje kierownicze.

Za: www.ekai.pl