Home WiadomościZe Świata „Nietolerancyjni fanatycy” – opat z Góry Athos o mnichach-antyszczepionkowcach

„Nietolerancyjni fanatycy” – opat z Góry Athos o mnichach-antyszczepionkowcach

Redakcja

Przeciwko antyszczepionkowcom wypowiedział się zdecydowanie opat Bartłomiej z klasztoru Esfigmenou na Świętej Górze Athos w północnej Grecji. Według niego grupa mnichów nie tylko w zdecydowany sposób wypowiada się przeciwko szczepieniom, ale świadomie kłamie w imieniu klasztoru i apeluje do wiernych, aby się nie szczepili. Kilka dni temu zmarło dwóch mnichów zarażonych COVID, powiedział 17 listopada austriackiej telewizji ORF.

Mnichów-antyszczepionkowów nazwał „nietolerancyjnymi fanatykami” i dodał, że powinna tu interweniować prokuratura. „Nikt nie może przymykać oczu w sytuacji, gdy wokół nas pachnie śmiercią, a oni jej nie czują, nie tylko na Górze Athos, ale na całym świecie”, stwierdził zakonnik, odnosząc się do postawy mnichów. Greckie media doniosły, że prokurator w Salonikach rzeczywiście nakazał przeprowadzenie wstępnego dochodzenia i wezwał opata Bartłomieja do wskazania mnichów.

Prawosławny duchowny nie mniej krytycznie odniósł się do przybywających na Athos pielgrzymów. Jak zauważył, okazywali oni sfałszowane świadectwa szczepień lub np. psikali sobie do nosa antyseptykiem, aby uzyskać wynik negatywny i móc zwiedzać liczne duże klasztory na Górze Athos. Od początku pandemii klasztorna republika o powierzchni około 335 kilometrów kwadratowych była już kilkakrotnie zamykana dla pielgrzymów.

Zapytany przez media grecki gubernator cywilny Athos, Athanasios Martinos, również potwierdził „covidowe” oszustwa pielgrzymów. Natomiast na sytuację pandemiczną na Górze Athos patrzy mniej emocjonalnie. Według jego informacji obecnie jest tylko około 30 do 40 potwierdzonych przypadków koronawirusa, pięć lub sześć osób jest leczonych w szpitalu w Salonikach. Zaszczepionych zostało 75 proc. mnichów. Zachorowania dotykają głównie pustelników lub najmniejszych wspólnot mnichów, ale nie dużych klasztorów na półwyspie. Gubernator tłumaczył, że pustelnicy prowadzą szczególnie ascetyczny tryb życia, nie mają bezpośredniego dostępu do opieki medycznej i często „nie są zwolennikami szczepień”.

Jednak ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej nie uważa, że sytuacja na Górze Athos jest wystarczająco bezpieczna. Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia rozpocznie w weekend kilkudniową wizytę w Grecji. Pierwotnie planowana była również wizyta na Górze Athos, jednak została odwołana. „Poprzez tę decyzję Patriarchat Ekumeniczny chce wysłać we wszystkich kierunkach przesłanie, że konieczne jest szczepienie i przestrzeganie środków ochronnych przeciwko koronawirusowi, ponieważ jest to jedyny pewny sposób na pokonanie śmiertelnej pandemii”, stwierdził w oficjalnym komunikacie Patriarchat Ekumeniczny.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda