Home WiadomościZe Świata Nowa publikacja: „Wspomnienia o św. Klemensie Marii Hofbauerze”

Nowa publikacja: „Wspomnienia o św. Klemensie Marii Hofbauerze”

Redakcja

Seria wydawnicza „Bibliotheca Historica” Zgromadzenia Redemptorystów została wzbogacona o kolejny niedawno wydany tom: „Memorie su San Clemente Maria Hofbauer” („Wspomnienia o św. Klemensie Marii Hofbauerze”). Autorem opracowania jest o. Bartolomeo Pajalich CSsR, który zredagował go 38 lat po śmierci ówczesnego Sługi Bożego, obecnie świętego Klemensa Marii Hofbauera (1751-1820). Bieżąca publikacja została przygotowana do druku przez o. Vincenzo La Mendola CSsR.

Dlaczego warto przypomnieć postać tego świętego redemptorysty? Odpowiedź daje o. Michael Brehl CSsR, przełożony generalny Zgromadzenia, w prezentacji książki:

Jesteśmy bohaterami epoki bogatej w bodźce i możliwości, ale także przesiąkniętej wielką niepewnością i niezwykłymi zjawiskami, które mogą zagrozić naturze i godności człowieka. […]

W istocie jesteśmy wezwani do wyruszenia w drogę, która doprowadzi nas do zmiany poglądów, mentalności, nawyków i stylu życia oraz podejścia duszpasterskiego. Te nagłe zmiany, które zachodzą na naszych oczach, często pozostawiają nas zdezorientowanymi do tego stopnia, że zadajemy sobie pytanie: dokąd zaprowadzi nas ten proces zmiany, tak mocno artykułowany i tak radykalny?

To jest pytanie, które wprowadza nas w doświadczenie św. Klemensa Marii Hofbauera, misjonarza redemptorysty żyjącego na pograniczu, człowieka otwartego na najbardziej nieoczekiwane zmiany i zdolnego do przystosowania się do najróżniejszych kontekstów ludzkich, kulturowych i kościelnych. Jest on człowiekiem wrażliwym na natchnienia Ducha Świętego, gotowym uchwycić „znaki czasu”, zawsze szukając nowych sposobów głoszenia Ewangelii.

Obecny tom serii „Bibliotheca Historica” jest jedną z inicjatyw Instytutu Historycznego Zgromadzenia Redemptorystów w związku z obchodami Roku Jubileuszowego, ogłoszonego z okazji 200. rocznicy śmierci św. Klemensa Hofbauera.

Do szerokiego zbioru źródeł dotyczących życia św. Klemensa Marii Hofbauera dochodzi nowe dzieło. Wydanie rękopisu o. Bartolomeo Pajalicha to ważny krok w poznaniu świętego redemptorysty. Obecne wydanie jest pierwszym pełnym wydaniem tego tekstu, przestudiowanym we wszystkich szczegółach i pod każdym względem – pisze we wstępie do książki o. Adam Owczarski CSsR, dyrektor Instytutu Historycznego.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda