Home DokumentyStatystyki Nowa statystyka Werbistów

Nowa statystyka Werbistów

Redakcja

Według najnowszych danych opublikowanych niedawno przez Generalat Zgromadzenia Słowa Bożego na początek 2012 roku liczba werbistów na całym świecie wynosiła 6015, w tym 4754 zakonników w ślubach wieczystych, 1008 w ślubach czasowych i 253 nowicjuszy.

W porównaniu z analogicznym okresem w roku 2006 całkowita liczba werbistów spadła o 87, mimo iż liczba kleryków i braci zakonnych przed złożeniem ślubów wieczystych wzrosła o 191 osób (głównie w krajach Azji i Pacyfiku oraz w Afryce).

„Odnoszę wrażenie, że nasze maksimum wynosi około 6000 członków. – mówi o. Anotnio Pernia, Przełożony Generalny Zgromadzenia. – W ciągu ostatnich 6 lat liczba werbistów oscylowała wokół tej liczby. Co więcej, wygląda na to, że o ile liczba współbraci w Europie, krajach obu Ameryk i – być może w niedalekiej przyszłości – w krajach azjatyckich będzie spadać, o tyle spodziewamy się niewielkiego, aczkolwiek stałego wzrostu w Afryce.”

Wyraźnie na taką tendencję wskazują liczby. O ile bowiem w ciągu ostatnich lat liczba werbistów w Europie zmalała o 14,7%, a w krajach obu Ameryk o 12,1%, o tyle w Azji wzrosła o 5,3%, zaś w Afryce o 29,1%.

Dlaczego tak się dzieje? „Po prostu w krajach starego chrześcijaństwa (Europa i Ameryka) – wyjaśnia o. dr hab. Waldemar Wesoły SVD, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – powołań jest coraz mniej lub zupełnie ich brakuje. Za to w nowych krajach chrześcijańskich, w Afryce i Azji, powołania ciągle są.”

Werbiści na świecie pochodzą z 69 narodowości. Najwięcej jest Indonezyjczyków (24,6%), Hindusów (15,4%) i Polaków (9%). Prosty rachunek wskazuje zatem, że co 4 werbista pochodzi z Indonezji, co 6 z Indii, a co 11 z Polski. 53,3% wszystkich werbistów pochodzi z 4 krajów azjatyckich; Indonezji, Indii, Filipin i Wietnamu.

Spośród 58 prowincji i regii Zgromadzenia najliczniejsza narodowościowo jest Prowincja Chicago (29 narodowości – jako narodowość przyjmuje się kraj urodzenia). Na kolejnych miejscach plasuje się Japonia, Papua Nowa Gwinea, Ghana, Kenia – odpowiednio 24, 23, 23 i 22 narodowości. Do Prowincji Polskiej należą werbiści z 10 narodowości.

Polskich werbistów jest obecnie 542 kapłanów, braci, kleryków i nowicjuszy. Z tego na misjach pracuje 308 współbraci.

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda