Home WiadomościZe Świata Nowe konstytucje legionistów Chrystusa

Nowe konstytucje legionistów Chrystusa

Redakcja

Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zatwierdziła 16 października nowe konstytucje legionistów Chrystusa i weszły już one w życie. Poinformował o tym ogłoszony 1 listopada komunikat prasowy tego zgromadzenia.

Jego członkowie wyrażają w nim także wdzięczność Benedyktowi XVI i Franciszkowi oraz działającemu w ich imieniu delegatowi papieskiemu kard. Velasio De Paolisowi za rozpoczęty przed czterema laty proces odnowy. Miał on na celu wyjaśnienie charyzmatu zgromadzenia, uproszczenie i skrócenie norm, zapewnienie sprawowania w nim władzy zgodnie z prawem kanonicznym, jak też formacji wszystkich jego członków do odpowiedzialności.

Nowe konstytucje zostały znacznie skrócone: liczą teraz tylko 235 artykułów, podczas gdy wcześniej było ich 872. Ich hiszpański tekst liczy 110 stron. Misję apostolską zgromadzenia przedstawiono w oparciu o wskazania Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej “Vita consecrata” n. 93. Strukturę zarządzania przystosowano bardziej do Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Zapewniono wolność sumienia przez swobodny dostęp do kierowników duchowych i spowiedników, którymi nie powinni być przełożeni. Konstytucje dają tylko ogólne wskazania co do szacunku względem kobiet, dzieci i młodzieży. Komunikat przypomniano jednak, że powstały ostatnio inne bardziej szczegółowe dokumenty zgromadzenia o zapobieganiu nadużyciom w tej dziedzinie.

Nowe przepisy są tekstem prawnym, nie zajmują się zatem kolejami życia ich założyciela. W komunikacie przypomina się jednak, że w wypowiedziach Stolicy Apostolskiej wyraźnie odróżnia się charyzmat tego zgromadzenia, jak też ruchu Regnum Christi, od niemoralnych czynów, które popełnił zmarły w 2008 r. ks. Marcial Maciel Degollado.

KAI/kn

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda