Home WiadomościZe Świata Nowe pijarskie sanktuarium Czarnej Madonny nad Morzem Czarnym

Nowe pijarskie sanktuarium Czarnej Madonny nad Morzem Czarnym

Redakcja

Dzień po uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w niedzielę 27 sierpnia, w Oczakowie na Ukrainie miała miejsce niezwykle radosna i rodzinna uroczystość. W obecności przedstawicieli Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, duchownych z dekanatu mikołajewskiego, przedstawiciela miejscowego kościoła prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Odessie, parafian oraz gości przybyłych z Polski, a szczególnie grupy rodaków o. proboszcza Kazimierza Wójciaka z Rabki, biskup Diecezji Odesko-Symferopolskiej Bronisław Biernacki podniósł nowo wybudowany kościół w Oczakowie do godności Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Pijarska obecność w Oczakowie, w środkowej Ukrainie, sięga roku 2008, kiedy to o. Kazimierz Wójciak przybył do tej niewielkiej miejscowości nad brzegiem Morza Czarnego i rozpoczął pracę duszpasterską jako proboszcz tamtejszej parafii. W tamtym czasie kaplica znajdowała się w garażu, a o. Proboszcz żył w skrajnie surowych warunkach, bez wody bieżącej czy najprostszych udogodnień. Wraz z upływem czasu o. Kazimierz rozpoczął przystosowanie domu do przyjmowania letnich grup dzieci i młodzieży, a gdy liczba parafian zaczęła się zwiększać, podjął trud budowy kościoła, pierwszego w historii Oczakowa, szukając środków na jego budowę m.in. w parafiach w Polsce poprzez głoszenie kazań i prowadzenie rekolekcji.

Dzięki życzliwości oo. paulinów z Jasnej Góry parafia w Oczakowie otrzymała kopię cudownego obrazu Madonny. Budowa kościoła, wspierana przez wiele osób i organizacji kościelnych, zakończyła się jego poświęceniem w sierpniu ubiegłego roku a obecnie podniesieniem go do rangi sanktuarium maryjnego. Równocześnie, w uznaniu zaangażowania i pracy na rzecz diecezji ks. Biskup nadał o. Kazimierzowi Wójciakowi tytuł kanonika honorowego katedry w Odessie. Całej uroczystości towarzyszyła muzyka i śpiewy w wykonaniu górali z Rabki oraz chóru seniorów z Oczakowa.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda