Home WiadomościZe Świata Nowe wyzwania stojące przed jezuitami na Łotwie

Nowe wyzwania stojące przed jezuitami na Łotwie

Redakcja

Jezuici na Łotwie mają długą historię sięgającą lat osiemdziesiątych XVI wieku, kiedy zostali tu zaproszeni, by przeciwstawić się reformacji. Niedługo później zostali wypędzeni z Łotwy, a w XX wieku, z powodu sowieckich represji, pracowali w ukryciu. Dzisiaj na Łotwie, oprócz nielicznych wiernych Kościoła katolickiego, są także luteranie, prawosławni, baptyści i wiele innych wspólnot chrześcijańskich.

Najnowsza historia jezuitów na Łotwie zaczęła się dopiero wtedy, gdy jeden z litewskich jezuitów otrzymał zadanie stworzenia warunków do założenia wspólnoty w Rydze. Wspólnota ta powstała w 2014 roku i została powierzona duchowej opiece św. Piotra Fabera. Obecnie pracuje w niej trzech jezuitów, a wśród nich także Polak: o. Tadeusz Cieślak SJ (na zdjęciu powyżej).

Celem powstania wspólnoty było promowanie duchowości ignacjańskiej na Łotwie poprzez prowadzenie ćwiczeń duchowych oraz towarzyszenie rozwijającej się Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego (WŻCh). Ponadto szczególnie ważnym zadaniem powierzonym jezuitom jest dialog ekumeniczny z luteranami.

W tej chwili przed wspólnotą stoi nowe wyzwanie: perspektywa objęcia parafii i budowa w sąsiedztwie nowego kościoła. To ważne, ponieważ do tej pory wierni są zmuszeni spotykać się na Liturgii w wynajętej sali szkolnej. Niestety miejscowe władze samorządowe zwlekają z wydaniem pozwolenia tłumacząc się sprzeciwem ze strony części mieszkańców. To nie jedyne wyzwanie, które elektryzuje jezuitów z ryskiej wspólnoty. Wraz z przedstawicielami diecezji prowadzą negocjacje z Uniwersytetem w Rydze, by stworzyć tam duszpasterstwo studentów. Gdy otrzymają pozwolenie na budowę, powołają również centrum duchowości z prawdziwego zdarzenia, w którym będą organizowali konferencje i spotkania. Jeśli wszystko potoczy się pomyślnie, to na wiosnę rozpoczną się pierwsze prace budowlane.

Łotwa należy obecnie do Prowincji Litewsko-Łotewskiej Towarzystwa Jezusowego i w niedługim czasie wejdzie w skład Prowincji Europy Centralnej.

Za: jesuits.eu/news / jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda