Home WiadomościZe Świata Nowy administrator apostolski na Słowacji

Nowy administrator apostolski na Słowacji

Redakcja

Ojciec Święty mianował dotychczasowego sekretarza Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, 54- letniego abp. Cyrila Vasiľa, SJ, administratorem apostolskim sede plena eparchii obrządku bizantyńskiego w Koszycach na Słowacji

– podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Cyril Vasiľ urodził się 10 kwietnia 1965 r. w Koszycach. W latach 1982-1987 studiował na wydziale teologicznym uniwersytetu w Bratysławie. W 1987 r. przyjął święcenia kapłańskie. Dwa lata później uzyskał licencjat w dziedzinie prawa kanonicznego na Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie, a w 1994 r. na tej samej uczelni uzyskał doktorat w dziedzinie prawa kanonicznego Kościołów Wschodnich. 15 października 1990 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a w 2001 r. złożył w tym zakonie uroczyste śluby.
W 2002 r. został wybrany dziekanem Prawa Kanonicznego Kościołów Wschodnich i prorektorem Papieskiego Instytutu Wschodniego, a w maju 2007 rektorem tej uczelni. Był konsultorem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, Kongregacji Nauki Wiary oraz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. W roku 2005 był ekspertem zgromadzenia Synodu Biskupów.

Ks. Vasiľ w 2003 r. został mianowany asystentem duchowym Międzynarodowej Unii Skautów Europy. 7 maja 2009 r. Benedykt XVI mianował go sekretarzem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, wynosząc do godności arcybiskupa tytularnego Ptolemais in Libya.

Od 1997 r. eparchią w Koszycach kierował 62-letni obecnie bp Milan Chautur CSsR. Według słowackich mediów Stolica Apostolska prowadzi dochodzenie w sprawie wykorzystanie przez niego osób małoletnich.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda