Home WiadomościZe Świata Nowy arcybiskup franciszkański

Nowy arcybiskup franciszkański

Redakcja

8 stycznia 2021 r. biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało do wiadomości, że papież Franciszek mianował naszego współbrata, o. Dominique Mathieu OFMConv, dotychczasowego asystenta generalnego CEF (Centralis Europae Foederatio), arcybiskupem Teheranu-Isfahanu dla wiernych obrządku łacińskiego w Iranie.

Stolica Apostolska poinformowała również, że kościół Konsolaty w Teheranie został ustanowiony katedrą. Katolicka archidiecezja Teheran-Isfahan podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej i obejmuje wszystkich wiernych obrządku łacińskiego mieszkających w Iranie. Inne jurysdykcje kościelne w tym kraju to eparchia Isfahan dla wiernych obrządku ormiańskiego oraz archidiecezja Teheran, archidiecezja Urmya, diecezja Salamas, archieparchia Ahwaz dla wiernych obrządku chaldejskiego.

O. Dominique Mathieu urodził się 13 czerwca 1963 r. w Arlon w Belgii. W 1983 r. uzyskał tytuł bakalaureatu w dziedzinie nauk ekonomicznych i wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Niemczech. Śluby czasowe złożył 23 września 1984 r. w Damme (Belgia), a następnie rozpoczął studia teologiczne w Seraphicum w Rzymie, które ukończył w 1989 r. Śluby wieczyste złożył 20 września 1987 r. w Halle (Belgia). Święcenia kapłańskie przyjął 24 września 1989 r. w Damme (Belgia).

W belgijskiej prowincji zakonnej, która później stała się delegaturą generalną, pełnił różnorakie obowiązki, w tym promotora powołań (1989-1995), sekretarza prowincji (1992-1995), ministra prowincjalnego (1995-2001), delegata generalnego (2001-2012). Od 2013 r. przebywał w Libanie jako członek kustodii prowincjalnej Bliskiego Wschodu i Ziemi Świętej, piastując różne funkcje, jak sekretarza kustodii (2014-2018) i wychowawcy (2016-2019). Na kapitule generalnej w 2019 r. został wybrany asystentem generalnym Zakonu dla krajów Europy Centralnej.

Posługuje się językiem francuskim, angielskim, włoskim, holenderskim i niemieckim, a ponadto uczył się też literackiego języka arabskiego. W kręgu jego zainteresowań, jak sam mówi, jest „astronomia i gastronomia”: w wolnym czasie lubi obserwować gwiazdy, a inną jego rozrywką jest wypiek słodyczy.

Życzymy naszemu współbratu obfitego błogosławieństwa Bożego w nowej posłudze, jaką Ojciec Święty Franciszek powierzył jemu, a w pewnym sensie również naszemu Zakonowi. Mówimy o tym z wielkim wzruszeniem i radością także dlatego, że minęło sporo czasu – prawie pół wieku – od ostatniego razu, gdy Iran został wymieniony w oficjalnych publikacjach Zakonu.

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda