Home WiadomościZe Świata Nowy arcybiskup karmelita bosy

Nowy arcybiskup karmelita bosy

Redakcja

W liturgiczną uroczystość św. Teresy od Jezusa, 15 października 2021 r. Ojciec Święty mianował arcybiskupem Lilongue, stolicy Malawi w Afryce, karmelitę

Nowy arcybiskup urodził się 11 listopada 1968 r. w diecezji Zomba w Malawi. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Ulongwe, został przyjęty do niższego seminarium. W 1990 r. wstąpił do Zakonu Karmelitów Bosych i po odbyciu nowicjatu w 1991 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Formację filozoficzno-teologiczną odbył w Nairobi (Kenia) w kolegium karmelitańskim i Tangaza College. 13 kwietnia 1996 r. przyjął święcenia kapłańskie.

W latach 1996-1998 był wikariuszem w parafii Kapiri w Malawi. Następnie w latach 1998-2000 odbył studia specjalistyczne z teologii duchowości w Hiszpanii na Uniwersytecie Mistyki w Ávila. Wróciwszy do Malawi był magistrem postulantów i wykładowcą w seminarium w Balaka. Od 2002 r. był delegatem prowincjała ds. karmelitanek bosych w Malawi oraz wicedyrektorem Centrum Duchowości św. Jana od Krzyża w Nyungwe-Blantyre. Został nadto przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w Malawi. W 2009 wybrano go definitorem generalnym Zakonu, odpowiedzialnym za Afrykę i Madagaskar.

Przed sześcioma laty, także w uroczystość św. Teresy od Jezusa, tj. 15 października 2015 r., papież Franciszek mianował o. Desmonda Georga Tambalę biskupem diecezji Zomba. Sakrę biskupią przyjął on 13 stycznia 2016 r.

Jako współbracia zakonni cieszymy się z powierzenia o. Desmondowi kolejnej odpowiedzialności w Kościele i otaczamy go naszą modlitwą.

o. Szczepan Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda