Home WiadomościZe Świata Nowy przełożony dominikanów w Rosji i na Ukrainie

Nowy przełożony dominikanów w Rosji i na Ukrainie

Redakcja

Został nim Polak – ojciec Jacek Dudka, od kilku lat pracujący w klasztorach dominikańskich na Wschodzie. 

Jego wyboru dokonała kapituła Wikariatu  Generalnego Rosji i Ukrainy, która obraduje w tych dniach w Kijowie. Wybór zatwierdził następnie generał Zakonu Kaznodziejskiego, o. Bruno Cadore.

O. Jacek Dudka urodził się 21 kwietnia 1963 roku w Pyrzowej. Do Zakonu wstąpił w 1988 roku, a śluby wieczyste złożył w 1994. Był początkowo bratem zakonnym i pracował w zakrystii, a święcenia kapłańskie przyjął dopiero w roku 2009. Następnie wyjechał do Sankt Petersburga, gdzie dominikanie mają klasztor. Rok temu został przeorem w Kijowie.

W wywiadzie udzielonym „Gazecie Petersburskiej” – polskiemu miesięcznikowi wychodzącemu w Sankt Petersburgu – tłumaczył, że fascynację Wschodem odkrył w 1991 roku, gdy podczas Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze z udziałem Jana Pawła II poznał pielgrzymów z krajów rozpadającego się wtedy Związku Radzieckiego.

„Słowa Papieża na Jasnej Górze i wydarzenia VI Światowych Dni Młodzieży sprawiły, że w przedziwny sposób pojawiło się w sercu pragnienie poznawania świata Wschodu, który do tego momentu był mi obcy z powodu narzuconego Polsce systemu komunistycznego i – wynikającego z tej niechcianej sytuacji – stereotypu myślenia o ludziach Wschodu” – wyznał o. Dudka.

W czasie obecnej kapituły bracia dyskutują także o zmianach strukturalnych Wikariatu Rosji i Ukrainy oraz o planach swojej działalności na tych terenach w kolejnych latach. Gościem kapituły był przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, o. Krzysztof Popławski.

Dominikanie mają obecnie pięć klasztorów na Ukrainie: w Czortkowie, Fastowie, Jałcie, Kijowie i Lwowie oraz jeden w Rosji – w Sankt Petersburgu. Mieszka w nich i pracuje około 30 braci: z Polski, Rosji, Ukrainy i Francji. Tworzą oni Wikariat Generalny Rosji i Ukrainy.

jg, sz, dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda